Ders Notları

Atatürk’ün, milliyetçilik ilkesi doğrultusunda söylemiş olduğu sözleri araştırınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Atatürk’ün, milliyetçilik ilkesi doğrultusunda söylemiş olduğu sözleri araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’ün, milliyetçilik ilkesi doğrultusunda söylemiş olduğu sözleri araştırınız. Atatürk’ün sahip olduğu vatan ve millet sevgisinin bu sözlerde nasıl ifade edildiğini inceleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Atatürk bir Türk milliyetçsiydi. Bunu yaşamış olduğu dönemde yapmış olduğu savaşlar zaferleri vede siyasi hayatındaki Türk ulusu için yapmış olduğu çağdaş, ilerici toplum ve cumhuriyetten görürsünüz. Atatürk ün Türk milletini öven milliyetçi söylevleri bulunur. Bunların en başında

( Ne mutlu Türk’üm diyene) sözü gelmektedir.


Atatürk’ün, milliyetçilik ilkesi doğrultusunda söylemiş olduğu sözleri araştırınız. Atatürk’ün sahip olduğu vatan ve millet sevgisinin bu sözlerde nasıl ifade edildiğini inceleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk yaşadığı dönem itibariyle vede dünya görüşü olarak Atatürk milliyetçiliğini yerleştirmiştir. Türk tarih kurumu, Türk Dil Kurumunun gibi Türk tarihini araştırmak, Türk tarihinin kökenine inmek söylevlerinde Türklüğü övmek, cumhuriyeti kurarken Cumhuriyetin temelini milliyetçilikle pekiştirmiştir. Atatürk’ün milliyetçilik ilkesi doğrultusunda söylemiş olduğu bazı sözler bulunur.

Biz (doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa o topluluğa dayanan cumhuriyette o kadar kuvvetli olur.

Milleti millet yapan düşünce gücünün temelini milliyetçilik teşkil etmektedir. Milliyetçilik milli benlik, milli birlik,milli ahlak, milli ekonomi uygarlık ahlakı  milli duygu ve insani duygunun birleşmesinden meydana gelmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mustafa Kemal Atatürk her zaman milletine bağlı olan vatan topraklan bağımsızlığını özgürlüğünü savunan bu alanda çalışmalar ve mücadele veren Türk toplumunu yönlendiren bir yönetime geçtiği yıllarda ülke ekonomisine ciddi katkıları olan ülkemizi ve Türk gençlerinden eğitilmesi ve bütün ilke ve inkılapları ayakta durması için mücadele eden ve yön veren Mustafa Kemal Atatürk her zaman milliyetçi bir kişiliğe sahip olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.