Atatürk’ün yaşamı hakkında neler biliyorsunuz?


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Atatürk’ün yaşamı hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’ün yaşamı hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Mustafa Kemal Atatürk Selanik’te doğmuş, iyi bir asker, iyi bir komutan, iyi bir liderdir. Trablusgarp’dan Çanakkale’ye Çanakkale’den kurtuluş Savaşına Milli mücadelenin başlamasından Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışına Cumhurbaşkanı olan dek iyi bir de siyasetçidir. Askerliği ile, devlet adam ışığıyla kurduğu Türkiye cumhuriyeti ile gelmiş geçmiş en iyi liderdir.


Atatürk’ün yaşamı hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Atatürk 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Selanik bugün Yunanistan sınırları içerisinde bulunmaktadır. Babası Ali Rıza Efendidir. Annesi Zübeyde Hanımdır. Küçük yaşta annesi hafız olmasını istemiştir.

Çünkü Zübeyde Hanım’ın soyu mollalardan gelmektedir. Sülalesinde birçok hafız bulunmaktadır. Babası Ali Rıza Efendi oğlunun mahalle mektebine giderek  memur olmasını istemektedir. Mahalle mektebine giderken babası vefata etmiştir. Annesi ile dayısının çiftliğine giderek, orada kalmıştır. Bu sırada küçük kardeşi hastalanarak vefata etmiştir. Bunun üzerine Mustafa Kemal babasının arkasından kardeşini de kaybederek annesine destek olmaya çalışmıştır. Daha sonra askeri rüştiyeyi kazanan Mustafa kemal asker olma hayalleri ile büyümüş vatanperver bir karaktere sahip olarak iyi bir asker olmaya çalışmıştır.

Teğmen olarak çıktığı okuldan Trablusgarp savaşına katılmak için Tobruk ve Bingaziye geçmiş burada halkı örgütleyerek İtalyanlara karşı ilk defa gerilla taktiği savaş uygulamış, başarılar elde etmesine rağmen Balkan savaşlarının patlaması ile yurda dönmek zorunda kalmıştır.balkan Savaşlarında Selanik in elden çıkmasıyla annesini İstanbul’a getirtmiştir.

Bulgaristan Sofyada ateşelik yaptığı dönemde Çanakkale savaşlarının başlamasıyla cepheye gitmek için Enver Paşa dan onay istemiş vede Çanakkale’de büyük başarılar elde etmiştir. Özellikle Anafartalar komutanı olarak ün yapmış vede ismini ilk defa tüm gazetelerde duyurmuştur. Birinci dünya savaşı sonunda dokuzuncu orsu müfettişi olarak Samsun ‘a çıkmış halkı milli direnişe uyandırmış, Erzurum’da milli kararlar alarak, TBMM nin açılmasında büyük rol almıştır.

Milli kurtuluşun lideri olarak kurtuluş savaşlarında başkomutanlık rütbesi ile Sakarya meydan muharebesin de viyana bozgunundan beri geri çekilen Türk ordusunun çekilmesini durdurmuş, büyük taarruzda Yunanlıları İzmir’den denize dökmüştür. 29 ekim 1923 tarihinde cumhuriyeti kurarak bugünkü yaşadığımız modern Türkiye’nin bugünkü temelini ilke ve inkılapları ile atmıştır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Atatürk’ün yaşamı hakkında neler biliyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mustafa Kemal denilince aklımıza ülkemizi Kurtuluş Savaşı'nın başlatarak yeniliklere inkılapları yönelten, Ayrıca yapmış olduğu ilke ve inkılaplar Lala birçok güzellikleri ülkemize Sunal ülkemizin topraklarının yenilikler ve inkılaplar ve kararlılığı görülür her zaman başarılı yönetici ruhu ile ülkemizi en güzel şekilde yöneten ve kalkındıran unutmadığımız bir lider olarak bilinmektedir. Mustafa Kemal Atatürk denilince aklımıza her zaman örnek almak gereken ve ülkemiz için birçok faydası olan Ayrıca ülkemizde bağımsızlığı temel hak ve özgürlükleri yenilikleri rahat bir şekilde kullanabildiğiniz bize bunları hediye olarak veren bir lider olarak bilinmektedir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!