Ders Notları

Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Dünya’nın Güneş etrafında ve Ay’ın da Dünya etrafında dolanma yörüngelerinin aynı düzlemde olmayışından dolayıdır.


“Ay tutulmasının neden her ay gerçekleşmediğini açıklayınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Ay, Dünya etrafındaki yörüngesini yaklaşık bir ayda bitirir. Ancak Ay Tutulması her ay düzenli olarak yaşanmaz. Bu durumun nedeni Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nın yörünge düzleminin tam olarak çakışmamasıdır. Dünya’nın Güneş etrafında ve Ay’ın da Dünya etrafında dolanma yörüngelerinin aynı düzlemde olmayışından dolayıdır.

Ay ’ın Dünya etrafındaki yörünge düzlemi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörünge düzlemi arasında yaklaşık 5°açı vardır. Ay’ın ve Dünya’nın yörüngeleri yıl içinde iki kere kesişir. Parçalı ya da tam Ay tutulması Ay’ın, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesine yaklaştığı bu zamanlarda meydana gelir..


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 6 sınıf fen bilimleri ders kitabınızda yer alan bu bilgilere ve cevaplara baktığımız zaman ay tutulması hakkındaki birçok bilgiyi ve cevabı hemen hızlı bir şekilde buluruz ay tutulması hakkında merak ettiğinizi öğrenmek istediğiniz ve aklınıza takılan bir konu varsa hemen buraya bakarak hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz bu sayfadaki bilgi ve cevapları sayesinde fen bilimleri dersinde çok rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz fen bilimleri dersi bu sayfada bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.