"Azıcık aşım, kaygısız başım." atasözünden ne anlıyorsunuz? | Forum Sayfa Cevapları

“Azıcık aşım, kaygısız başım.” atasözünden ne anlıyorsunuz?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe “Azıcık aşım, kaygısız başım.” atasözünden ne anlıyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Azıcık aşım, kaygısız başım.” atasözünden ne anlıyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : ­­Bu ata sözünden şunu anlıyorum, mesela bir anne düşünelim küçük çocuğu var çocuğunu bir bakıcıya verip kendisi de bir işe girdiğinde çok rahat geçinir, kendine ait parası olur fakat çalıştığında çok yorulacağı için evinin işleriyle ilgilenemez, çocuğunun bakımıyla eskisi kadar ilgilenemez, sürekli bir stres içerisinde olur.

Hiç bir şeye yetişemediğini düşünür ve buda psikolojik olarak onu rahatsız eder, bu yüzden mutlu olamaz. Çalışmadığında belki cebindeki para azdı ama çocuğuyla ilgilenip onu eğitebiliyordu. Daha güzel, daha mutlu bir hayatı vardı ve kafası rahattı.


“Azıcık aşım, kaygısız başım.” atasözünden ne anlıyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :İnsanoğlunun azla yetinince daha mutlu olacağına ve iş yükünün daha az olacağı için kafası daha rahat olup sinir, stres daha az bir hayat yaşayacağını anlıyorum.

Bu da maaşı yüksek diye iş değiştirmek gibi bir şey, eski işimizde maaş azdır fakat iş yükü de azdır. Kafamız rahat mutlu çalışırız. Yeni girdiğimiz iş yerinde maaş yüksektir, imkanlar iyidir fakat iş yükü ve iş yerinin işçiden beklentisi çok fazladır. Buda bizi stres altına sokar ve mutsuzluğa yöneltir.

Bu hayata bir kere geliyoruz, para elbette önemlidir ama yaptığımız iş ten sevdiklerimize zaman ayıramıyorsak, o paranında hiç bir gereği yoktur.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

“Azıcık aşım, kaygısız başım.” atasözünden ne anlıyorsunuz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!