Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız. | Forum Sayfa Cevapları

Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız.


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Aziz Sancar Mardin-Savur (1946) doğumlu Türk akademisyen biyokimyager, moleküler, biyolog, nobel ödüllü bilim insanımızdır. Aziz Sancar 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. 1969 yılında birincilikle mezun oldu. İki yıl kendi doğduğu memlekette doktorluk yaptı. Daha sonra burs kazanarak jong hopkings üniversitesi ardından da Dallas ‘ta moleküler biyoloji programına katıldı. 1977’de önce yüksek lisans ardından doktora yaparak profesör oldu.


Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Biyokimya nobel ödüllü Aziz Sancar 8 Eylül 1946’da Mardin Savur’da dünyaya geldi. 8 çocuklu bir ailenin 7.si olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin’de tamamladı. 1963 yılımda İstanbul üniversitesi tıp fakültesini kazandı.1969 yılında tıp fakültesini birinci olarak bitirdi.

2 yıl Savur’ da sağlık ocağında doktorluk yaptı. Nato ve TÜBİTAK bursu ile önce Jon Hopkins üniversitesine daha sonra Dallas Teksas Üniversitesine gitti. Dallas’ta üniversitenin moleküler biyoloji programıma ve Caude Rupert’ın laboratuvarına katıldı.

Laboratuvarda fotoliyaz olarak adlandırılan bir geni kolomlamış ve genetik mühendisliği ile bakterilerde çok yüksek oranda çoğaltmıştır. Bu genin kodladığı enzim ultraviyole ışıkları ile haraplanan DNA’nın onarımını yapar. Bu buluş doktor Sancar’a önce yüksek lisans ardından doktora derecesi almasını sağlamıştır.

Sancar DNA omarımı hücre dizilimi kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarımı sürdürdü. Sancar DNA ‘nın onarılmasıyla yaptığı çalışmalarından dolayı 2015 nobel kimya ödülünü almıştır.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!