Ders Notları

Bakara suresinin 185. ayetinin anlamını Kur’an mealinden bularak defterinize yazınız.

5. Sınıf Din Kültürü Bakara suresinin 185. ayetinin anlamını Kur’an mealinden bularak defterinize yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Bakara suresinin 185. ayetinin anlamı ; O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, size doğru yolu göstermesinden ötürü Allah’ı tazimle anmanız için ve şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).
Bu ayette Kur’ an’ ın Ramazan ayında indirildiği ay olduğu, bu aya yetişen kimsenin oruçlu olması gerektiği ancak oruç tutamayacak kadar hasta ve yolcu olan kimselerin daha sonra tutmak üzere tutmayabilecekleri anlatılmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Din kültürü ahlak bilgisi ders kitabımız kur’an-ı Kerim bize yer alan bakara suresinde bulunan 185 ayeti kerimenin anlamını öğrenmek istediğimiz zaman ve bu konuyu araştırmak istediğimiz zaman bu ders kitabımızdaki ödevimiz ve araştırma ödevini yapmak için her zaman ders kitaplarımızda yardımcı olan kurum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki cevaplar ve bilgilerle bu ödevimizi en güzel şekilde tamamladı ödevimizi kısa özlü bir şekilde bitirme imkânına sahip olduk.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.