Ders Notları

Barış Manço’nun birçok dil bilmesine rağmen “İnsanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil.” sözleriyle ne anlatmak istediğini arkadaşlarınızla paylaşınız.

7. Sınıf Türkçe Barış Manço’nun birçok dil bilmesine rağmen “İnsanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil.” sözleriyle ne anlatmak istediğini arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Barış Manço’nun birçok dil bilmesine rağmen “İnsanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil.” sözleriyle ne anlatmak istediğini arkadaşlarınızla paylaşınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Barış Manço’nun insanların öğrenmesi  gereken tek dil tatlı dildir, ne kadar anlamlı ve yerinde bir sözdür.Bu sözün önemini kavrayan her insan her yerde tatlı dilin bayrağını sallayacaktır, insanlar arasında sevgi tohumlarını ekecekler ve dünyayı daha da yaşanır hale getireceklerdir. Tatlı dilli insanlar, dünyanın barış ve huzurunu oldukları her yere götürecekler ve yayacaklar dır.


Barış Manço’nun birçok dil bilmesine rağmen “İnsanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil.” sözleriyle ne anlatmak istediğini arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Rahmetli Barış Manço’nun dili her zaman tatlı olmuştur, çocuklarla iyi anlaşır dünyanın neresine gitse bir dost bulurdu. Yaşamı boyunca hiç bir zaman kendi insanını küçümsememiş köylüyle köylü şehirliyle şehirli büyükle büyük çocukla çocuk olmuştur.

Bayramlarda ilk onun şarkısı çalınır bu gün bayram giyelim güzel elbiseleri diye o kadar naif bir anlatım ki ilk gitmemiz gereken yerin atamızın mezarlıkları olması gerektiğini anlatır o şarkıda Barış abiyi örnek alırsak zaten tatlı dili de öğrenmiş oluruz bu da bize tüm kapıları açar.

Bir de madalyonun öteki yüzünde dili acı, ağzıyla nefret tohumları eken, kutuplaştırıcı, ötekileştirici hoyrat ruhlu insanların kurmak istediği yaşanmaz bir dünya var. Bu nefret saçan kötü dilli insanların karşısında tatlı dilli insanların işleri çok ama çok zor. Yıkmak, bozmak, tahrip etmek kolaydır. Yapmak, yaşatmak, kurmak zordur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dünyada yaşayan insanların farklı dillerde konuşuyor olması insanların duygularını ve karşılıklı ilişkilerini değiştirmez. İnsanın birbirine karşı pozitif olması ahlaklı yaklaşması ve tatlı dilli olması gerekir. Atalarımızın dediği gibi tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünden yola çıkarak bir insan karşındaki insana güzel duygularla yaklaşırım tatlısöz söylediği zaman onu ikna edemeyeceğiz hiçbir konu yoktur. Saygısız hoşgörüsüz ve sinirli olan bir insanın hiçbir insan sevmez. Aksine seveceğim pozitif davranan ve tatlı sözlü olan bir insana herkes sever ve ilişki kurmaktan kaçılmaz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı