Batı Cephesi’nde hangi devlete karşı savaşılmıştır? Söyleyiniz.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Batı Cephesi’nde hangi devlete karşı savaşılmıştır? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Batı Cephesi’nde hangi devlete karşı savaşılmıştır? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Batı cephesi savaşın sonuna doğru katılan Yunanlıların Osmanlıdan toprak istemesi ile birlikte İzmir ve çevresini işgal etmeye başladılar.

Yunanlıların İzmir ve çevresini işgal etmesi Türk milletinden büyük öfkeye sebep oldu. Bunun sonucunda Kuvâ-yı Millîye hareketleri başlayarak ilk önce halk direnişi başladı daha sonra TBMM düzenli ordu kurarak batı cephesinde Yunanlılar karşı düzenli orduyla mücadele etmiştir.


Batı Cephesi’nde hangi devlete karşı savaşılmıştır? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Türkiye Büyük Millet Meclisi batı cephesinde İngilizlerin desteklediği Yunanlılar karşı savaşılmıştır.  Batı cephesi Yunanlıların İzmir’e çıkmasıyla Türk milletinden büyük bir tepkiye yol açmıştır.

Özellikle Yunanlıların bursa ya giderek burada Osman Gazinin sandukasını tekmelemek haberi ,  TBMM’de büyük tepkiye yol açmış, yunanlılar karşı bir cephe oluşturma gereği doğmuştur. Özellikle yörede Kuvâ-yı Millîye hareketlerinin başlaması ile düşmana karşı mücadele başlamıştır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Batı Cephesi’nde hangi devlete karşı savaşılmıştır? Söyleyiniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Osmanlı devleti zamanında Batı cephesi'ne ve Batı cephesi'nde Yunanlılarla savaşmış Yunanlıların İzmir'i fethibeyli adam topraklarına girmesi sebebiyle bu toprakların yanında elde edilmesi ve milli mücadele çerçevesinden İzmir'in alınması ve batı cephesi'nin korunması Yunanlılarla savaşan bir dönemde olduğu söylenebilir. Tarihte önemli cephelerden biri olarak geçen Batı cephesi'nde Yunanlılarla savaşırken bakan topraklarımızı kazanarak elde etmiş izlerim Doğu bölgesinde Ermenilere karşı olan başarının elde edilmesi orada bulunan askerlerin ve milli mücadele destek veren kahramanlarımızın Batı bölgesine yönelmesi burada başarı elde ederek Batı bölgesi ve batı cephesi'nin yeniden güçlendirmesi Yunanlılara olan savaşı'mızı kazanmamızı yardımcı olmuştur.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!