Ders Notları

Bayrağımızın rengi neyi temsil ediyor olabilir?

3. Sınıf Türkçe Bayrağımızın rengi neyi temsil ediyor olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bayrağımızın rengi neyi temsil ediyor olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Gönderde çekili olan albayrağımız Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını simgelemektedir. Ankatılan bir rivayete göre bayrağımızın rengi olan kırmızı  savaş meydanında göllenen şehitlerimizin kanını simgelemektedir. O savaşta ay ve yıldızın kanların üzerinde parlaması ile bu günkü bayrağımız meydana gelmiştir.


Bayrağımızın rengi neyi temsil ediyor olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türk bayrağı üzerinde bulunan kırmızı renk şehitlerimizin kanını simgelemektedir. Şehitlerimizin kanını simgelemesi osmanlı döneminde yaşanan büyük bir savaş sonucunda bayrağımızın oluşmasına sebep olmuş o günden sonrada  günümüzdeki şekline yakın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Bildiğimiz kadarıyla birinci murat döneminde birinci kosova savaşı çok kanlı şekilde geçmiş, osmanlı ordusu çok fazla şehit vermiş. Muharebe alanının tamamen şehit kanlarıyla dolduğunu gören ordu gökyüzündeki hilal ve yıldızın kanlar üzerinde parladığını görmüşlerdir.

Bayrağımızın çıkış noktası işte bu savaştır. O günden sonra osmanlı da günümüze kadar önce sancak olarak kullanılmış, tanzimat döneminde osmanlının resmi bayrağı kabul edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonrada yıldızında değişiklik yapılarak Türkiye Cumhuriyeti nin bağımsızlık simgesi olmuştur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Türk bayrağı ay yıldız dan oluşan al bayraktır. Türk bayrağı şehitlerimizin kanından esinlenerek kırmızı yapılmıştır. Kurtuluş savaşı zamanında beriden binlerce milli mücadele ve şehitlerden soracağım bayrağımızın kırmızı olması kararlaştırılmıştır. Bayrağımız göklerde dalgalanması için Türk milleti seve seve birçok mücadeleden geçmiştir. Kurtuluş savaşı zamanında verilen milli mücadeleler ve emekliler buna en güzel örnektir. Türk bayrağı bizim için çok kıymetli ve göklerde dalgalanacak en kutsal varlıklarımız arasında yer almaktadır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.