Ders Notları

Bayrağımızın üzerinde hangi şekiller vardır?

3. Sınıf Türkçe Bayrağımızın üzerinde hangi şekiller vardır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bayrağımızın üzerinde hangi şekiller vardır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Türk bayrağı üzerinde ay ve yıldız şekilleri bulunmaktadır. Ay ve yıldız şekilleri bağımsızlığın simgesi olmakla birlikte hilal islamiyeti yıldız ise peygamber efendimizi temsil etmektedir.

Bayrak üzerinde bulunan al renk aziz şehitlerimizin kanını temsil eder. Bayrağımız için yazılmış en güzel sözlerden bir tanesi “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Vatan uğrunda ölen varsa vatandır.”


Bayrağımızın üzerinde hangi şekiller vardır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türk bayrağı al zemin üzerine hilal ve yıldızdan meydana gelmektedir. Al rengini şehitlerimizin kanından meydana gelmektedir. Hilal ve yıldız ise bağımsızlığımızı diğer başka bir görüşe göre ise Müslüman devletlerin bayrakları genellikle hilal var ayyıldızla simgelenmektedir.

Hilal İslamiyeti yıldız ise peygamber efendimizi simgeler, bayrağımız  Osmanlı döneminde sancak olarak kullanıldığı için daha sonra bayrak niteliği kazanıldığı düşünülürse, hilalin İslamiyeti yıldızın ise peygamber efendimizi simgelediği tezi daha mantıklı gelmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bayrağımıza şöyle bir baktığımız zaman bayrağımızın üzerinde bir Hilal ayın ve yıldızın bulunduğunu söyleyebiliriz. Bayrağımızın rengi kırmızıdır kırmızı olmasının sebebi elbette ki verilen milli mücadeleler sonrası şehitlerimizin kanını taşıyan ve özgürlüğümüzü temsil eden bir renktir. Ay yıldızlı al bayrağımız her zaman gökte dalgalandırmak için atalarımız ve günümüzdeki kahramanlarımız seve seve savaşmakta vermiş oldukları mücadelelerle örnek terlikteki davranışları her zaman vardır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.