Bayrağımızın üzerindeki ay ve yıldız neyi temsil ediyor olabilir?


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Bayrağımızın üzerindeki ay ve yıldız neyi temsil ediyor olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bayrağımızın üzerindeki ay ve yıldız neyi temsil ediyor olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Bayrağımız üzerinde bulunan ayyıldız bildiğimiz kadarıyla osmanlı döneminde ilk olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde kullanılan al üstündeki ayyıldızın yıldızı sekiz köşelidir.

Günümüzde kullanılan yıldız ise beş köşelidir. Sembolümüz olan bayrağımızın kırmızı rengi bu vatan için şehit olan atalarımızın kahraman mehmetçiğimizin kanını simgeler. Bazı görüşlere göre ay ve yıldız bağımsızlığı simgelerken bazı görüşlere göre ise ayyıldız kullanan tüm Müslüman devletlerin kullandığı ayyıldız gibi hilal İslamiyetin yıldız ise peygamber efendimizi simgelemektedir.


Bayrağımızın üzerindeki ay ve yıldız neyi temsil ediyor olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Bayrağımız birinci Kosova savaşında birinci murat döneminde haçlı orduları ile yapılan meydan muharebesi sonucu yere biriken şehit kanlarının üzerine ay ve yıldızın düşmesi ile oluşmuştur. (1339).Bu savaştan sonra Osmanlı döneminde bayrağımız sancak olarak kullanılmış, savaş meydanlarında dikilen sancaklar arasında bulunmuştur.

Daha sonra Tanzimat döneminde Abdülmecid kararı ile Osmanlı devletinin resmi bayrağı olmuştur. Osmanlı döneminde sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Daha sonra çeşitli düzenlemeler yapılarak resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. Bu gün Türk bayrağımız kırmızı üzerine hilal ve beş köşeli yıldız ile simgelenir. Kırmızı aziz şehitlerimizin kanını, hilal İslamiyeti, yıldız peygamber efendimizi, bayrağımız ise bağımsızlığımızın yegane simgesidir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Bayrağımızın üzerindeki ay ve yıldız neyi temsil ediyor olabilir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bayrağımızın üzerinde bulunan Hilal ve yıldızın elbetteki Türklerin gelmiş geçmiş her dönemde kullanmış olduğu bayraklar da gözlemlediğimiz şekillerdir. Ay ve yıldız bağımsızlığı özgürlüğü ve barışı Simge ettiği gibi Türk bayrağının rengi şehitlerimizin kanından esinlenerek kırmızı rengini almıştır. Bağımsızlığımızın ve vatan topraklarında özgür bir şekilde yaşamımızın en güzel simgesi elbette Türk bayrağıdır. Türk bayrağımızı göklerde dalgalandırarak özgürlüğümüzün en güzel simgesini ifade etmiş oluruz. Bayrağımızı her zaman baş üstünde taşımalı evimizin okulumuzun ve bulunduğumuz her ortamın en yüksek en güzel yerine asmalıyız.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!