Ders Notları

Bazı opera sanatçıları şarkı söylerken çıkardıkları sesle cam bardakları çatlatabilmektedir. Bu olayı  nasıl açıklarsınız?

6. Sınıf Fen Bilimleri Bazı opera sanatçıları şarkı söylerken çıkardıkları sesle cam bardakları çatlatabilmektedir. Bu olayı  nasıl açıklarsınız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bazı opera sanatçıları şarkı söylerken çıkardıkları sesle cam bardakları çatlatabilmektedir. Bu olayı  nasıl açıklarsınız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Opera sanatçıları seslerini en iyi kullanan, sanatçıların başında gelirler. Opera sanatçıları yüksek sesli farklı frekanslar da sesler çıkarabilen özel sanatçılardır.

Ses bir enerji olduğu için maddeler üzerinde titreşim yaparak yansımalar oluşturduğundan dolayı bardak üzerinde yüksek titreşimlerle bardağın kırılmasına sebep olur.


Bazı opera sanatçıları şarkı söylerken çıkardıkları sesle cam bardakları çatlatabilmektedir. Bu olayı  nasıl açıklarsınız?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ses, bir enerji çeşididir. Maddeler üzerinde titreşimler ve salınımlar sayesinde dalgalar halinde yayılırlar.

Yüksek sesli bir jetin çıkarttığı sesle camların titreştiğini görebilirsiniz. Opera sanatçılarının çıkardığı seste aynı şekilde yüksek desibelli bir ses olduğu için madde  üzerinde aşırı titreşim oluşması sonucunda cam bardak kırılır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazı Opera sanatçılarının çalmış olduğu piyanoda veya söylemiş olduğu herhangi bir şarkıda cam bardakların çatladığını görebiliriz bu sesin çok şiddetli olduğunu ve sesin şiddeti ile patlamanın gerçekleştiği gözlemlenen bir örnek olarak gösterilebilir. Ses çok şiddetli olduğu zaman yayılma hızı ve duydum hasta daha fazla artar.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.