Ders Notları

Besinleri sindirmemizin temel amacı nedir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Besinleri sindirmemizin temel amacı nedir? Düşüncelerinizi yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Besinleri sindirmemizin temel amacı nedir? Düşüncelerinizi yazınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Dışardan aldığımız besinler kompleks yapıdadırlar. Bu yapılar hücrelerin kullanımı için uygun değildir. Sindirim sistemimiz bu kompleks yapıları daha küçük yapı taşlarına ayırır ve vücudumuz bunu kullanır.


Besinleri sindirmemizin temel amacı nedir? Düşüncelerinizi yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Besin grupları 3 ana başlıkta incelenir. Karbonhidrat, protein ve yağlar. Biz yediğimiz besinleri karbonhidrat, protein veya yağ olarak alırız. Böyle aldığımız besinler hücrelerimizin kullanımı için uygun değildir. Besinleri sindirmemizdeki temel amaç onları hücrelerimizin kullanacağı şekli olan yapı taşları haline getirmektir  Bu besinleri sindirerek daha küçük yapı taşlarına ayırırız. .

Daha küçük yapı taşlarına ayırdıktan sonra bu yapı taşlarını vücudumuz tarafından emilir ve hücrelerimizin kullanımına sunulur. Karbonhidratların yapı taşları glikoz, proteinin yapı taşları aminoasit, yağların yapı taşları yağ asidi-gliserol. Emilen glikoz enerji vermesi için, aminoasitler hücrelerin düzenlenmesi ve enzimlerin sentezi için, yağ asidi ve gliserol ise hormon üretimi için kullanılır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Beslenmek için aldığımız yiyecek ve içeceklerin sindirim mi yaşamımız için gerekli olan enerjiyi sağlamak için önemlidir. İnsanlar yaşayabilmek için ve organların Muğla sistemlerin çalışıyor olabilmesi için tüketmekte olduğumuz besinlerin sindirim sistemi ile sindirilmesi ve bu sindirim sonucu ortaya çıkan enerjinin günlük hayatımızda gerekli olan yaşam fonksiyonlarını yerine getirmek için önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Ağzımıza aldığımız besinlere dişlerimizle dinimizle sindiririz indirdiğimiz besinleri boğaz ve yutak borusunda indikten sonra mideye göndeririz midede gerekli olan sindirim gerçekleştikten sonra bağırsaklara yollanan besinler vücuda enerji sağlar.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.