Ders Notları

Besinlerin midemizde geçirdiği değişimin ağzımızda geçirdikleri değişimden farkı nedir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Besinlerin midemizde geçirdiği değişimin ağzımızda geçirdikleri değişimden farkı nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Besinlerin midemizde geçirdiği değişimin ağzımızda geçirdikleri değişimden farkı nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Besinlerin midemizde geçirdiği değişimin ağzımızda geçirdikleri değişimden farkı; ağızda yumuşatılarak parçalanması ve bağırsaklarla mideye iletilen yiyeceklerin kimyasal olarak sindirilmesidir.


Besinlerin midemizde geçirdiği değişimin ağzımızda geçirdikleri değişimden farkı nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Sindirim ilk olarak ağız yoluyla alınan besinler tükürük bezleriyle yumuşatılarak parçalanmaktadır.Vücutta  ince parçacıklara ayrılarak ince barsak yardımıyla mide’ye gönderilir. Midede ise besin Sindirim başlar.

Arada var olan fark ; Ağızda Parçalanır , Midede Sindirilir

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Ağzımıza aldığımız besinler öncelikle dişlerimizi dilimiz tarafından öğütülerek midemize gönderilir. Midemize İnan besinler küçük enzimler bir küçük tanecikler olarak ayrıştırılır gerekli olanlar Burcu da kullanılır gerekli olmayanlar bağırsaklarda dolaşarak vücudumuza enerji ve gereksinim duyulmayan diğer besinler ise atık olarak gönderilir. Vücudumuzda bulunan sindirim sistemi beslenmemize ve besinlerin ayrıştırılarak besin diğerlerine ayrılması gerçekleşir.

     

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.