Bilgisayar oyunlarının çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerinin neler olduğuyla ilgili gazete ve genel ağ haberleri, dergi yazıları bulunuz.


Türkçe Öğretmeni

6. Sınıf Türkçe Bilgisayar oyunlarının çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerinin neler olduğuyla ilgili gazete ve genel ağ haberleri, dergi yazıları bulunuz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bilgisayar oyunlarının çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerinin neler olduğuyla ilgili gazete ve genel ağ haberleri, dergi yazıları bulunuz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Bilgisayar oyunları hiç masum değil!

15 yaşındaki Sinan Can’ın, bilgisayar oyunlarına fazla zaman ayırdığı için sağlık sorunları yaşadığının ortaya çıkmasıyla, bilgisayar ve teknoloji kullanımı yeniden tartışılmaya başlandı. Bilgisayar oyunlarının çok da masum olmadığını bir kez daha ortaya koydu. Çocuk ve gençleri teknolojinin zararlı etkilerinden korumanın zor olmadığını belirten uzmanlar, bazı oyunların çocukların kriz çözme, zaman yönetimi, hızlı karar verme gibi olumlu etkilerinin yanı sıra, fazla kullanımın sosyalleşememe, öğrenme güçlüğü, kötü not gibi psikolojik ve obezite, görme bozukluğu, sinir sıkışması gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunun altını çiziyor.

ASLINDA KORUMAK ZOR DEĞİL

Çoğu ebeveynden “çocuğum bilgisayarın başından kalkmıyor” cümlesini duymak mümkün. Onları bu sorunlardan korumak aslında çok da zor değil. Önemli olan zarar ve karar arasındaki dengeyi iyi kurmak ve ekran bağımlılığını ‘güvenli ve yararlı’ forma dönüştürmek. Bunun sağlanması için de çocuğa gerçekçi açıklamalarla birlikte zaman planlaması yapmak çok önemli.

KÖTÜ NOT ALMAYA NEDEN OLUYOR

‘Bağımlılık’ olumsuz etkilerin en başında geliyor. Bu beyinde bazı alanları olumsuz etkiliyor. Yetişkinleri de etkileyen ekran bağımlılığı, verim düşüklüğü, odaklanamama, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara yol açarken çocuklarda bu sıkıntılar daha da fazla artarak ilerliyor. Bu sorunlardan bazıları şöyle:
– Sosyalleşememe,
– Çevrelerine ve çevreden gelen uyaranlara verilen tepkinin azlığı/ilgisizliği,
– Öğrenme güçlüğü,
– Kitap okuma zamanlarının büyük çoğunluğunu ekran başında geçirmeyi tercih etmeleri, kötü not almaya yol açıyor.


Bilgisayar oyunlarının çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerinin neler olduğuyla ilgili gazete ve genel ağ haberleri, dergi yazıları bulunuz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Oyunla gelen tehlikelere dikkat

İki ayı aşan karantina günleri döneminde bu sürece en zor uyum sağlayan şüphesiz ki çocuklar. Sürekli evde kalan ve zamanlarının büyük bir bölümünü internet ve dijital oyunlarla geçiren çocuklar ve ergenler için bu durum önemli riskler taşıyor. Çocukların bilgisayar ve internette çok fazla zaman geçirmeleri ve bunun dışında bir etkinlik yapmamalarının bağımlılığa neden olabileceği konusunda uyaran uzmanlar, oyunların büyük bölümünde yer bulan şiddet içeriğine dikkat çekti.

Ailelerin internet ve dijital oyunlar konusunda çocukları bekleyen tehlikenin farkında olamadıklarını söyleyen Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Başkanı Barış Tuncer, “Ebeveynler bilgisayar, akıllı telefon gibi araçları elektronik çocuk bakıcısı olarak kullanıyor ve çocukların saatlerce oyun oynamasına izin veriyorlar. Bu oyunlar bireyi güçlü olması konusunda kışkırtıp başarı-kazanç duygusu veriyor. Çocuk ne kadar şiddet uygularsa o kadar başarılı oluyor” dedi.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Bilgisayar oyunlarının çocuklar ve gençler üzerindeki etkilerinin neler olduğuyla ilgili gazete ve genel ağ haberleri, dergi yazıları bulunuz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Günümüzde çocukların çok fazla kullanmış olduğu bilgisayar tablet akıllı telefonlardaki dijital oyunlar ve teknolojik ürünler sayesinde sosyal medyada çok fazla zaman geçirmek gençleri psikolojisinde sağlığını ve sosyal hayatına ciddi şekilde etkilemektedir. Bilgisayar oyunları bazen çocuklarda psikolojik etkilerden yanı sıra ciddi sebeplere ve sorunlara yol açabilen durumları da olabilmektedir. Bazı oyunlarda ahlaha bozabilecek birçok içerik bulunmaktadır. Ebeveynler olarak çocuklarımızın ve gençlerimizin kullanmış olduğu ve oynamış olduğu teknolojik oyunları takip ederek ve sınır koyarak çeşitli önlemler alarak çocuklarımızı bu gibi zararlardan koruyabilir teknolojik aletlerde geçirmiş oldukları zamanı kısıtlayarak da çeşitli sosyal ortamlara girmelerini sağlayabiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!