Ders Notları

Binalarda ısı yalıtımının sağladığı yararları araştırınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Binalarda ısı yalıtımının sağladığı yararları araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Binalarda ısı yalıtımının sağladığı yararları araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Binalarda ısı yalıtımı yapıların içerisindeki ısıyı korumak, işi kaybını engellemek için yapılan işlemlere denir. Isınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamalardan ortalama yüzde elli tasarruf sağlanır.

Yazın serin kalmayı kışınsa sıcak kalmayı sağlar. Dengeli oda sıcaklığı sayesinde rahat, ferah ve sağlıklı yaşam alanları oluşturulmuş olur.


Binalarda ısı yalıtımının sağladığı yararları araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde enerji tasarrufu sağlamak zorunlu bir hal almıştır. Enerji tasarrufu sağlamak için binalara işi yalıtımları yapmak kanunende zorunlu hale getirilmiştir. Isı yalıtımları sayesinde ısı kaybının önüne geçmeye çalışmaktadır. Böylece daha az enerji ile daha çok işi elde edilebilmektedir. Binalardaki işi yalıtımlarının faydaları şunlardır :

  • Enerji tasarrufu sağlanır.
  • Maliyeti düşük  olduğu için uzun vadede kazanç sağlar.
  • Az enerji ile çok işi elde etme avantajı sağlar.
  • Mevsime göre ıcak yada serin tutmayı kolaylaştırır.
  • Aile bütçesine büyük katkısı olur.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Özellikle yeni inşa edilmiş binalarda yer alan ısı yalıtımı sayesinde kışın soğuktan yazın sıcaktan tasarruf edilir. Okullarda iş yerlerinde oturmuş olduğumuz evlerde birçok kuruluş da ısı yalıtımı enerji tasarrufunun en önemli örneklerinden biri olarak yapılır. İnsanlar yazın çok fazla klima pervane gibi enerji harcayan araçları açmak yerine enerji tasarruflu ve ısı yalıtımı olan binaları tercih ettikleri zaman bu gibi masrafların önüne geçmiş olur. Ayrıca kuşun doğalgaz kalorifer gibi enerji harcayan ihtiyaçlarımızı en aza indirmek için ısı yalıtımı olan binaları tercih etmek önemlidir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.