Ders Notları

Bir bebeğin yetişkin hâle gelmesi, kesilen saçların tekrar uzaması, tohumdan yeni bir bitki oluşması nasıl gerçekleşiyor olabilir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Bir bebeğin yetişkin hâle gelmesi, kesilen saçların tekrar uzaması, tohumdan yeni bir bitki oluşması nasıl gerçekleşiyor olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir bebeğin yetişkin hâle gelmesi, kesilen saçların tekrar uzaması, tohumdan yeni bir bitki oluşması nasıl gerçekleşiyor olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bebeklerin birer yetişkin insan haline gelecek kadar büyümesi, saçlarının uzaması, tohumların çimlenecek kadar yeni bitki oluşturması daha pek çok olay Hücrelerin bölünmesi sayesinde gerçekleşir.

Hücreler canlıdır. Hücreler büyür, belli bir olgunluğa ulaştığı zaman bölünerek yeni hücreler oluştururlar. Hücre bölünmesi tüm canlılarda görülür. Hücrelerde genel olarak Mitoz veya mayoz olarak iki çeşit hücre bölünmesi görülür.


Bir bebeğin yetişkin hâle gelmesi, kesilen saçların tekrar uzaması, tohumdan yeni bir bitki oluşması nasıl gerçekleşiyor olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bir hücreden yeni Hücrelerin oluşmasına hücre bölünmesi denir. Hücrelerin bölünmesi ile insanlar insanların yaralarının iyileşmesi, insanların büyümesi sağlanır.

Hücre bölünmesi Mitoz ve mayoz bölünme ile gerçekleşir. Mitoz bölünmeler kromozom sayısı sabit kalmış iki yeni hücre oluşur. Hücreler kalıtsal yönden birbirinin aynısıdır.

Mitoz bölünme tek hücreliler de çoğalmaya, çok hücreli canlılarda büyümeyi, yıpranan kısımlarda onarılmayı sağlar. Normal bir insanda büyüme 20-22 yaşına kadar devam eder. Bitkilerde ise büyüme uygun şartlar olduğu sürece sınırsız olarak gerçekleşir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir ve ipeğin bebeklik halinden büyümesi elbetteki saçlarımızın uzaması tırnaklarımızın uzaması bir bitkinin tohum halindeyken bitki haline gelmesi bir ağacın meyve vermesi veya yaprak açması elbetteki canlıların yapısında bulunan hücrelerin bölünmesi ile meydana geldiğini söyleyebiliriz. Hücreli canlıların en küçük yapı taşıdır hücreler sayesinde büyür gelişir ve vücudumuzun temel taşı olan hücreler ile gelişir iz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.