Ders Notları

Bir “Dede Korkut” hikâyesi okuyarak Türklerin yaşayış tarzlarına yönelik notlar alınız.

7. Sınıf Türkçe Bir “Dede Korkut” hikâyesi okuyarak Türklerin yaşayış tarzlarına yönelik notlar alınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir “Dede Korkut” hikâyesi okuyarak Türklerin yaşayış tarzlarına yönelik notlar alınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

“Dede Korkut” hikâyesi okuyarak Türklerin yaşayış tarzları bakıldığında Türklerin yaşamları genel olarak göçebe bir şekilde yaşadıkları ve ticaret, hayvancılık faaliyetleriyle yaşamlarını sürdürdükleri görülmektedir.

Türkler savaşçı bir topluluk ve eşitlik, adalet gibi kavramlara büyük bir önem verirler. Kadınlara önem veren bir toplulukturlar.


Bir “Dede Korkut” hikâyesi okuyarak Türklerin yaşayış tarzlarına yönelik notlar alınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler halinde “Dede Korkut” hikâyesi okuyarak Türklerin yaşayış tarzlarına yönelik notlar şunlardır ;

  • Göçebe bir yaşam tarzı benimsemişlerdir.
  • Aile kültürüne önem verirler.
  • Savaşçı bir toplum yapısı vardır.
  • Kadınlar çok önemli verirler.
  • Kadın erkek eşitliği bulunmaktadır.
  • Kadınlarda yönetimde söz hakkına sahiptir.
  • Adaletli ve eşitlik yanlısıdırlar.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dede Korkut hikayelerini çok severek okuruz. Dede Korkut hikayelerinde olan bozkırlarda yaşayan savaşa yönelik olan Ayrıca kadınların söz hakkı olduğu ve kadınları çok fazla önem verildiği konuları ele alırlar. Dede Korkut hikayeleri Türklere çok sevdiği ve fazlaca okuduğu hikayeler arasında yer almaktadır. Dede Korkut hikayeleri özellikleri de araştırdığımız zaman vermiş olduğunuz bilgilerle ödevimizi eksiksiz bir şekilde tamamladı m. Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerin efsane olduğunu da eklemek istiyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.