Bir devletin çağdaşları arasında geri kalmış olmasının sebepleri neler olabilir? Söyleyiniz. | Forum Sayfa Cevapları

Bir devletin çağdaşları arasında geri kalmış olmasının sebepleri neler olabilir? Söyleyiniz.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Bir devletin çağdaşları arasında geri kalmış olmasının sebepleri neler olabilir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir devletin çağdaşları arasında geri kalmış olmasının sebepleri neler olabilir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Bir devletin çağdaşları arasında geri kalmış olmasının temel sebebi dünyada Gelişmekte olan sürekli olarak icatların teknolojinin ve birçok alanda yapılmış olan yenilikleri takip etmemesi sonucunda geri kalmışlığa mahkum olacağını ifade etmek mümkün olacaktır.


Bir devletin çağdaşları arasında geri kalmış olmasının sebepleri neler olabilir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Bir devletin çağdaşları arasında geri kalmış olmasının temel sebebi dünyada diğer devletler arasında var olan geniş gelişmeleri takip etmemesi sonucunda sürekli olarak diğer devletlerin ilerlemesi ve kendisinin belli bir yerde kalması sonucunda çağdaşları arasında geri kalacağını söyleyebiliriz.

Nitekim de tarihteki örneklere bakıldığı zaman Osmanlı Devleti kendi gücüne Emin olduğundan dolayı Avrupa’da var olan gelişmeleri takip etmemesi sonucunda büyük kayıplarla karşı karşıya kalarak Toprak kaybetmiş ve yıkılma sürecine girdiğini ifade etmek gerekir.

Sonuç olarak bir devletin çağdaşları arasında ileri düzeyde kalabilmesi için diğer devletler de var olan ekonomik askeri sosyal ve kültürel gibi birçok alanda var olan gelişmeleri takip ederek ülke içerisinde yenilikleri empoze etmesi veya geliştirerek ülke içerisinde katması onun çağdaşları arasında yer almasına Hatta daha da ileri taşımasına büyük katkı sağlayacağını ifade etmemiz mümkün olacaktır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Bir devletin çağdaşları arasında geri kalmış olmasının sebepleri neler olabilir? Söyleyiniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak