Ders Notları

“Bir kişiye karşı yapılmış haksızlık, bütün insanlığa karşı yapılmış haksızlık demektir.” sözünden yola çıkarak haksızlık karşısında doğru tavır göstermenin önemini anlatan bir konuşma yapınız.

‏8. Sınıf Türkçe “Bir kişiye karşı yapılmış haksızlık, bütün insanlığa karşı yapılmış haksızlık demektir.” sözünden yola çıkarak haksızlık karşısında doğru tavır göstermenin önemini anlatan bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Bir kişiye karşı yapılmış haksızlık, bütün insanlığa karşı yapılmış haksızlık demektir.” sözünden yola çıkarak haksızlık karşısında doğru tavır göstermenin önemini anlatan bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanlar, ne nedenle olursa olsun haklarını aramalı, haksızlıklara engel olmalı bunu bir toplum görevi olarak kabul etmelidir.

İnsanların kendisine yapılmasını istemediği haksızlıkları başkaları içinde istememelidir. Kim bir haksızlığa uğrarsa, bu haksızlığı engellemeli, bu haksızlığa engel olmamız gerekir bu bir toplumsal olgu olmalıdır.


“Bir kişiye karşı yapılmış haksızlık, bütün insanlığa karşı yapılmış haksızlık demektir.” sözünden yola çıkarak haksızlık karşısında doğru tavır göstermenin önemini anlatan bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanlar toplum içerisinde sosyal haklara sahiptirler. Bu haklar eşitlik, özgürlük, iyi bir ortamda yaşama hakkı gibi birçok haklar bulunur. Haksızlık başkalarının her türlü haklarına karşı yapılan saygısızlık ve engel anlamına gelmektedir.

Kendi hakkını koruyamayan insanlar başka insanların uğradığı haksızlıklara müdahale edemezler. Bu durumda insanlar huzursuz olarak yaşar ve bu şekilde huzursuz bir toplum oluşmuş olur. Bu nedenle bir kişiye yapılan haksızlık sadece o kişiyi ilgilendirmez. Toplum olarak bu haksızlığa karşı çıkmamız gerekir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir insan yapılmış olan haksızlık tüm insanların yapılmış haksızlık gibidir sözünde anlatılmak istenen elbetteki adaletli bir ülkede ve adil olunan bir durumda hepimiz etkileniriz adaletsiz bir şekilde haksızlığa uğrayan bir insan tüm insanlık tarafından haksızlığa uğramış gibidir çünkü bir konuda Bizim de fikrimiz ve düşünceniz varsa karşımızdaki insanın haksızlığa uğraması engellemeliyiz haksızlığa uğramak elbetteki tüm olumsuzlukları beraberinde getirebileceği gibi bu olumsuzluklar hepimize etkileyebilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.