Ders Notları

Bir okçu gergin tuttuğu yayı serbest bıraktığında okun yaydan fırlamasının nedeni ne olabilir? Acaba gerilmiş yay bir enerjiye sahip midir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Bir okçu gergin tuttuğu yayı serbest bıraktığında okun yaydan fırlamasının nedeni ne olabilir? Acaba gerilmiş yay bir enerjiye sahip midir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir okçu gergin tuttuğu yayı serbest bıraktığında okun yaydan fırlamasının nedeni ne olabilir? Acaba gerilmiş yay bir enerjiye sahip midir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Gerilen yay serbest bırakıldığında doğal olarak bir enerjiye sahip olmuş olur. Çünkü esnek cisimlerin gerilmesi ve sıkıştırılmış sonucunda sahip oldukları enerji esneklik potansiyel enerji açığa çıkarak enerji yüklenmesi oluşmuş olur.

Potansiyel enerji keşfedilmemiş bilinmeyen ortaya çıkmak üzere olan anlamında kullanılan enerji anlamında kullanılır.


Bir okçu gergin tuttuğu yayı serbest bıraktığında okun yaydan fırlamasının nedeni ne olabilir? Acaba gerilmiş yay bir enerjiye sahip midir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Terim olarak kullanılmaya hazır gizli güç anlamına gelir. Maddelerin bünyelerinde sakladıkları enerjiye potansiyel enerji denir. Esnek maddelerde kuvvet etkisi ile oluşturulan enerjiye esneklik potansiyel enerjisi denir.

Bu durumda gerilen bir yayda esnekliğinden dolayı bünyesinde bulunan enerji açığa çıkar. Vede esneklik potansiyel enerjisi oluşmuş olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bir okçunun bir oku çekerek geriye doğru itmesi elbetteki ileriye doğru hareket etmesine ve fırlamasına sebep olabilir oktaki yaygın ve esnek olan yay kuvvet uygulanarak elbetteki okun hareket etmesine sebep olur bu potansiyel Bir enerjidir enerji ortaya çıktığı için ve kuvvet uygulandığı için okun hareket etmesi mümkündür fen bilimleri dersimizde enerji ve hareketle ilgili vermiş olduğunuz bu konuyu okçuların oku attığı zaman kullanmış oldukları enerjiyi yakın bir şekilde inceleyerek daha güzel bir şekilde öğrendim verdiğiniz cevaplar sayesinde örneklerle bu konuyu daha iyi pekiştirdi başarılı için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı