Ders Notları

Bir toplumda halkçılık ilkesinin uygulanmamasının sonuçları neler olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Bir toplumda halkçılık ilkesinin uygulanmamasının sonuçları neler olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Bir toplumda halkçılık ilkesinin uygulanmamasının sonuçları neler olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Bir toplumda halkçılık ilkesinin uygulanmamasının sonuçları eşitlik kavramının olmaması, toplumda ayrıcalığın olması, milli birlik ve beraberliğin zarar görmesi toplumsal barış ve dayanışma duygusunun bozulması ve adaletsizliğin baş göstermesidir.


“Bir toplumda halkçılık ilkesinin uygulanmamasının sonuçları neler olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Halkçılık ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti’ne sağlamış olduğu faydalar toplumu yönetime katılması ve kanunlar önünde eşit olması ilkeleridir. Ekonominin güçlenmesi milli egemenliğin elde edilmesi ve demokrasi için olmazsa olmazdır.

Mustafa Kemal’in halkçılık ilkesi 3 temel esas üzerinde ele alınır;

  1. Siyasi demokrasi ( halk yönetimi)
  2. Yasalar önünde eşitlik
  3. Sosyal dayanışma ile beraber sınıf mücadelesini reddi

Halkçılık halkın halk tarafından ve halk için idaresidir. Bu açıdan sosyal, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlar halkçılıkla ilgilidir.

Halkın iyiliği halkın eşit şekilde ve adaletle yaşaması için ele alınan ilke halkçılıktır. Böylece halk barış içinde daha özgür ve ekonomik yönden daha güçlü bir şekilde olması amaçlanır.

Halkçılığın özellikleri;

  1. Adalet, eşitlik, egemenlik, demokrasi ve hak ile sosyal dayanışma gibi kavramları barındırır
  2. Bütünleştirici ve birleştirici özelliği vardır
  3. Belli bir gruba ya da belli bir sınıfa üstünlük tanımaz
  4. Sosyal Adalet, sosyal güvenlik adaletli gelir dağılımını önemser

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir toplumda halkçılık ilkesinin benimsenmesi ve halkçılık ilkesi ile birlikte ayakta durabilmek ve birbirine kenetlenmek oldukça önemlidir bir toplumda bulunan halk kültürel olarak gelenek gelenek olarak ve milletinin bağımsızlığı sebebiyle bir arada kalırlar birbirlerine karşı sorumlulukları birbirlerine karşı olan görevleri ve birbirlerine karşı olan yardımsever ve sorumluluk olarak manevi ve maddi destekleri vardır bu sebepten dolayı halkçılık ilkesi oldukça önemlidir halkçılık ilkesi tıpkı milliyetçilik ilkesi gibi bir toplumu ayakta tutan en önemli ilkelerden biri sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.