Ders Notları

Bir ülkede üretim ve tüketim dengesinin bozulması ne gibi durumlara neden olur? Tartışınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Bir ülkede üretim ve tüketim dengesinin bozulması ne gibi durumlara neden olur? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bir ülkede üretim ve tüketim dengesinin bozulması ne gibi durumlara neden olur? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Bir ülkede üretim ve tüketim dengesini bozulması; kıtlık, anarşi ve doğal kaynakların tükenmesi gibi doğanın yapısını bozacak şekilde ciddi sorulara sebep olur.


Bir ülkede üretim ve tüketim dengesinin bozulması ne gibi durumlara neden olur? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Bir kere güzel ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi üretim ve tüketim dengesinin düzgün olmasına bağlıdır. Bir şey üretmek için çok sayıda doğal kaynak tahrip edilir ve bu üretimi sağlayabilmek için yüksek miktarlarda para ve insan , makina gibi bir çok şey harcanır . Bunları sağlayabilmek için ciddi bir maddi güce ihtiyaç vardır. Bu kadar para kaybından sonra bu ürünlerin alınmaması bu malların telef olmasına ve doğal kaynakların da boş bir şekilde gitmesine sebep olur.

Tam tersi olarak tüketimin çok olması ve üretimin az olması olayına bakarsak, bu seferde ciddi bir fiyat farkı ve az olan malların insanlara gitmemesi sebebiyle ciddi artışlar ve anarşi gibi kötü durumlar meydana gelebilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir ülkede üretim ve tüketim dengesinin bozulması elbetteki dışa bağımlılığı artırmakta bir insana gelen ihtiyaçlardan zor bir şekilde karşılanmasına veya pahalı bir şekilde karşılanmasına sebep olabilir. Bir ülkede üretim ve tüketim elbetteki elverişli ve aktif bir şekilde olmalıdır tükettiğimiz ürünleri kendi imkanlarımız da ettiğimiz zaman daha uygun yerli malına sahip oluruz yalnız üretmekte olduğumuz ürünleri dışarıdan ithal ederek veya tüketmiş olduğunu isimleri dışarıdan ithal ederse bu bize pahalı ya mal olur ve almış olduğumuz ürünlerin alamaz duruma gelebiliriz bu da ülke ekonomisine ciddi şekilde etkileyebilmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.