Ders Notları

“Birlik, iş bölümü, çalışmak, üretmek, insan, verimlilik” kavramlarından hareketle bir hikâye yazınız.

7. Sınıf Türkçe “Birlik, iş bölümü, çalışmak, üretmek, insan, verimlilik” kavramlarından hareketle bir hikâye yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Birlik, iş bölümü, çalışmak, üretmek, insan, verimlilik” kavramlarından hareketle bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Köyde Kuraklık

Bir gün bir köye kuraklık baş gösterdi. İnsanlar birlik olarak konu hakkında neler yapacakları hakkında fikirler üretmeye başladılar. Bir köylü ortaya atılarak dağın tepesinde bir gözün olduğunu bu su kaynağı ile birlikte kuraklıktan kurtulabileceklerini söyledi. Köylüler bu teklifi kabul etti. Ellerinde var olan aletlerle birlikte dağdaki göze gittiler. Köy insanları verimli bir şekilde çalışarak 1 haftada gözü köye ulaştırdılar. Köylüler, iyi bir iş bölümü ve verimli bir şekilde çalışarak bu kuraklıktan kurtuldular.


“Birlik, iş bölümü, çalışmak, üretmek, insan, verimlilik” kavramlarından hareketle bir hikâye yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Köy Okullarına Ses Ver

Bir gün gazete haberlerinde bir köy okulunda bir çok eksik olduğu ve eğitim için 15 km yürüdüklerini okudum. Okulda, mahallede ve aile içerisinde birlik olarak bu arkadaşlarımız için neler yapabileceğimi düşündüm. Birlik içerisinde insanlar bir araya geldiler. İş bölümü yaparak okul, mahalle ve aile içerisinde yapılması gerekenler konusunda üretkenlik göstermeye başladı. Büyük bir kaynak elde edildi. Bu kaynak milli eğitim müdürlüğü yardımıyla kardeş okulumuza iletildi.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. El ele verince taş yerinden oynar, Bir elin nesi var iki elin sesi var, birlikten kuvvet doğar, dibi atasözleri ile anlaşılacağı gibi insanlar birlik ve beraberlik içerisinde çalıştığı zaman hem işlerini kolay bir şekilde bitirip hem de yapacakları işlerde yüksek verim kazanırlar. İnsanların birbirlerini depo çıkarak ve işbölümü yaparak yapışıkları işlerde dayanışmanın en güzel örneği verildi hem de işlerde ineceğiz gibi yapmak insanlar arasındaki ilişkileri destekler.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.