Ders Notları

Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden temel faktörler nelerdir? Kısaca açıklayınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden temel faktörler nelerdir? Kısaca açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden temel faktörler nelerdir? Kısaca açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bitkiler ve hayvanların gelişiminde etki eden temel faktörler şu şekildedir:

Hayvanlarda :

  • Yeterli ve dengeli beslenme
  • Anne ve baba gibi ebeveynlerinden aldıkları genler
  • Yaşam koşulları
  • İklim faktörü

Bitkilerde :

  • Nem
  • Hava
  • Karbondioksit ve ışık
  • Sıcaklık şartları

Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden temel faktörler nelerdir? Kısaca açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bitki ve hayvanların büyümesi ve gelişmesine etki eden faktörleri ele alacak olursak, öncelikle bu canlılar doğal Hayat içerisinde yaşayan insanlar tarafından doğal çevreleri tahrip edilmemiş canlılar olmaları gerekmektedir.

Günümüz dünyasında insan faktörünün etkisiyle birçok doğal yaşam alanı, vahşi hayvan tabiatları yok edilmekte veya büyük tahribata uğratılmaktadır. Bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için yeterli nem veya su, oksijen ışık veya sıcaklığın fotosentez yapmasına uygun olması ve karbondioksit ihtiyaçları vardır.

Hayvanların büyüme ve gelişmesini etkileyen faktörler ise vahşi yaşam ortamları, yeterli beslenme alanları anne ve babalarından aktarılan gen özellikleri uygun yaşam koşulları, iklim değişikliklerine karşı Adaptasyon önemlidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Öncelikle hayvanların daha güzel bir şekilde barınma ve büyüme gibi temel olanaklara sahip olmasının şartlarından biri anneye babasının almış olduğu kender dengeli ve düzenli beslenmesi iklim şartları bulunmuş olduğu ortamda yaşanılabilir yaşam koşulları Ayrıca yeterli bir şekilde paramı ihtiyacının karşılanması sahip olduğu aralıklarda iklim şartlarının elverişli bir ortama sahip olması gibi temel özelliklerle daha iyi bir şekilde yetişme büyüme imkanına sahip olabilir. Ayrıca bitkilerin daha iyi bir şekilde yetişmesi ve büyümesi için toprağın verimli olması güneş ışınlarının tam bir şekilde gelmesi hava koşullarını ve iklim şartlarının elverişli olması ayrıca su gibi temel ihtiyaçları karşılanıyor olmazsa yetişmeden TV büyümelerini gerekli olan şartlar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.