Ders Notları

Böbreklerimizin sağlığı için suyun neden önemli olduğunu açıklayan birkaç cümle yazınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Böbreklerimizin sağlığı için suyun neden önemli olduğunu açıklayan birkaç cümle yazınız.  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Böbreklerimizin sağlığı için suyun neden önemli olduğunu açıklayan birkaç cümle yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Böbrek  su olmadan çalışamayan sindirim sistemimizin en önemli organıdır.

Böbrek sayesinde kandaki atık maddeler süzülerek, kan temizlenerek yeniden vücuda verilir. Su sayesinde atık maddeler böbrekten alınarak, idrar yoluyla vücuttan atılır.


Böbreklerimizin sağlığı için suyun neden önemli olduğunu açıklayan birkaç cümle yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Böbreklerimizin Boşaltım sisteminin en önemli organıdır. Görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için bolca suya ihtiyaç duyar. Kanımızda biriken atık maddeler böbrekte süzülerek,  yeniden temiz kan haline getirilir ve dolaşım sistemine verilir.

Böbreğimizdeki  havuzcukta biriken atık maddeler şu ile birlikte üretere, ordan da idrar kesmesine ulaştırılır. Bu sayede idrar yoluyla dışarı atılmış olur. Böbrekteki kanı temizlemek için bolca suya ihtiyaç duyarız. Vücuttaki suyn az veya çok olması böbreğimizin az veya çok çalışmasını etkiler. Bu nedenle gün içerisinde normal bir insan gün içerisinde en az 1, 5 lt su içmelidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Böbreklerimizin sağlığı için muhakkak bol bol su tüket Mehdi bunun yanı sıra tuzlu yiyeceklerden asitli yiyeceklerden veya hazır gıdalardan uzak durarak sıvı ve sağlıklı beslenmeyi tercih etmeliyiz. Bol bol su içmek elbetteki böbreklerdeki herhangi bir iltihabı taşı veya rahatsızlığı giderebilirim ve böbreklerimizin sağlıklı tutabiliriz, bu sebeple böbreklerimizin  sağlıklı kalabilmesi için muhakkak su tüketmeliyiz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.