"Bu şehir çok değişti." ifadesinde değişen şehir midir, o şehirde yaşayan insanlar mıdır? Tartışınız. | Forum Sayfa Cevapları

“Bu şehir çok değişti.” ifadesinde değişen şehir midir, o şehirde yaşayan insanlar mıdır? Tartışınız.


Türkçe Öğretmeni

7. Sınıf Türkçe “Bu şehir çok değişti.” ifadesinde değişen şehir midir, o şehirde yaşayan insanlar mıdır? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Bu şehir çok değişti.” ifadesinde değişen şehir midir, o şehirde yaşayan insanlar mıdır? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Şehirler büyür ve gelişir, insanlar ise şehirlerin büyümesi ve gelişmesiyle birbirlerine yabancılaşan insan öbeklerine dönüşürler.

Büyük metropoller de aşırı nüfus yoğunluğundan dolayı artık kimse kimseyi tanımamaya başlamıştır. Özellikle bundan elli yıl önceki mahallecilik, komşuculuk gibi şehir kavramları da günümüzün gelişen toplumu içinde yok olmaya başlamış, kendi kapı komşusunu tanımayan insanların çıkmasına sebep olmuştur.


“Bu şehir çok değişti.” ifadesinde değişen şehir midir, o şehirde yaşayan insanlar mıdır? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Bu şehir çok değişti. İfadesindeki değişen şehir değil insandır. Çünkü şehirler gelişir, ilerler fakat insanlar zaman içerisinde yozlaşmaya müsaittir.

Bilinmesi gereken bir gerçeklik, günümüze kadar geldiğimizde büyük ölçüde benimsediğimiz kent veya metropol tanımı ile 18.yy itibariyle sanayi ve endüstrinin gelişmesiyle şehirler hızlı bir şekilde gelişmeye başlamış, toplumun olmaya çalıştığı mekansal ve toplumsal değişimin sonucunda şehirlerin çehresi değişirken, insanda şehir hayatının içerisinde saflığını yitirmiş ve de birbirini tanımayan yan yana oldukları halde kimin ne yaptığı umrunda olmayan bir toplum oluşmaya başlamıştır.

Özellikle batı Kültürünün doğu kültürünü etkilemesi ile oluşan bu etki bizim Kültürümüzğde etkileyerek örf ve adetlerimizde değişikliklere insanların samimiyetlerinin içinden artniyet çıkmaya başlamasına sebep olmuştur. Yeni değişen şehirler değil içinde yaşayan insanlardır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

“Bu şehir çok değişti.” ifadesinde değişen şehir midir, o şehirde yaşayan insanlar mıdır? Tartışınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak