Ders Notları

Bulutsu Yıldız Takımyıldızı Kara delik Samanyolu gök kavramları hakkında bildiklerinizi yazınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Bulutsu Yıldız Takımyıldızı Kara delik Samanyolu gök kavramları hakkında bildiklerinizi yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bulutsu Yıldız Takımyıldızı Kara delik Samanyolu gök kavramları hakkında bildiklerinizi yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Bulutsu : Güneş sisteminde bulunan ve geniş alanlarda yer alan tozlar, hidrojen, helyum ve diğer iyonize gazların bir araya gelerek oluşturdukları yapıya bulutsu adı verilir.

Yıldız :  Yapısal olarak hidrojen ve helyumdan gazlarından meydana gelen, uzayda güüneşten aldıkları ışıkları saçan, gök yüzünde bir nokta olarak görülen plazma küresine yıldız adı verilir.

Takımyıldızı : Gökyüzünün bölündüğü 88 alandan her birine takım yıldızı adı verilir. Ünlü takımyıldızları şunlardır ;

  • Andromeda Takımyıldızı
  • Kartal (Aquila) Takımyıldızı
  • Çalgı (Lyra) Takımyıldızı
  • Kuğu (Cygnus) Takımyıldızı
  • Akrep (Scorpion) Takımyıldızı
  • Yay (Sagittarius) Takımyıldızı

Kara delik :  Uzayda yer alan cisimleri ve ışığı kendi içerişsine çeken kütlesel olarak çok büyük olan kozmik cisme kara delik adı verilir.

Samanyolu : İçerisinde bulunduğumuz Güneş sisteminin yer aldığı gök adaya Samanyolu adı verilir. Milyonlarca galaksiden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Uzayda bulunan ve gezegenleri içinde barındıran gezegenler ile beraber yıldızları göktaşlarını ayı ve güneşi bulunduran uzay sistemi diğer adıyla Samanyolu olarak bildiğimiz bir sistemdir. Ayrıca samanyolu’nda takım yıldızı kutup yıldızı yıldızlarda bulunmaktadır. Uzayda bulunan Gök taşları da keşfedilmiş yapılar arasında yer almaktadır. Ayrıca uzayda bulunan kara delik olarak bilinen ve daha keşfedilmemiş yapıya sahip olan çok karanlık ve derin olan bir çukurun olduğu da bilinmektedir. Samanyolu olarak bildiğimiz gezegenlerden sıralı bir şekilde var olduğu uzayın yapısını ve uzayda bulunan bütün yapıların olanaklarının genel adı olarak değerlendirilebilir. Gece gökyüzüne baktığımız zaman birçok yıldızı görürüz bu yıldızlar bazen topluluk içerisinde görülebilir Ayrıca gökyüzü bazen bulutlu bir hava olduğu zaman yeryüzünün en üst tabakasında bulunan bulutların oluşumu olduğu söylenilebilir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.