Ders Notları

Bütün peygamberlerde bulunan özelliklerle Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sahip olduğu ahlaki özellikler arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız.

8. Sınıf Din Kültürü Bütün peygamberlerde bulunan özelliklerle Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sahip olduğu ahlaki özellikler arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bütün peygamberlerde bulunan özelliklerle Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sahip olduğu ahlaki özellikler arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Genel olarak gelmiş bütün peygamberler ve peygamber efendimizin güzel ahlaka sahiptiler. Peygamberler mahfuzdur yani günahtan korunmuşturlar. Yalan,  gıybet, zan , zina gibi bütün çirkin fiilerden Peygamber olmadan önce de sonra da uzak durmuşlardır.


Bütün peygamberlerde bulunan özelliklerle Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sahip olduğu ahlaki özellikler arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Bütün peygamberlerde bulunan özelliklerle Hazreti Muhammed’in Sallallahüaleyhivesellem bütün peygamberlerde bulunan özelliklerle Hazreti Muhammed’in SallallahüaleyhivesellemSahip olduğu ahlaki özellikler hemen hemen aynıdır. Bütün günü ve çirkin fiillerden uzak durmuşlar Bütün günü ve çirkin fiillerden uzak durmuşlar, Peygamberlikten önce ne de peygamberlikten sonra yaklaşmamışlardır. Sadece peygamber efendimiz daha hususi olarak rahmet peygamberi ve merhameti yönünden bütün insanlıktan daha ileri derece dedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nasıl ki peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem merhamet peygamberi olarak gönderilmiş ve güzel ahlak üzerine insanları doğru yola ulaştırmak amacıyla birçok Allah ki değere sahip olmuşsa diğer peygamberler de aynı şekilde peygamber efendimiz gibi güzel Allah’a ve güzel edebe sahiplerdi. Allahu Teala Celle celaluhu göndermiş olduğu peygamberlere elbetteki insanları doğru yola ulaştırmak bulundukları kavimleri cehaletten alıkoymak ve her zaman tek ve bir yerde çoğu Allah’a ödemelerinde sağlamak ve derinliklerde anı koymak amacıyla göndermiş güzel ahlaklı temiz kalpte ve her zaman kararlı sabırlı peygamberlerde peygamber efendimize aynı şekilde adaletli ve merhametli saygılı ve edepli bir peygamber olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.