Bütün vatandaşların kanun önünde eşit olması ve kimseye ayrıcalık tanınmaması Atatürk ilkelerinden hangisi veya hangileri ile ilgilidir? Söyleyiniz.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Bütün vatandaşların kanun önünde eşit olması ve kimseye ayrıcalık tanınmaması Atatürk ilkelerinden hangisi veya hangileri ile ilgilidir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Bütün vatandaşların kanun önünde eşit olması ve kimseye ayrıcalık tanınmaması Atatürk ilkelerinden hangisi veya hangileri ile ilgilidir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan tüm insanların aynı hak ve özgürlüklere sahip olması laiklik ilkesinin yansımasıdır. İnsanların dini, dili, ırkı ne olursa olsun hukuki çerçevede aynı haklara sahip olmasına laiklik ilkesi sağlar.


Bütün vatandaşların kanun önünde eşit olması ve kimseye ayrıcalık tanınmaması Atatürk ilkelerinden hangisi veya hangileri ile ilgilidir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Tüm insanların kanun önünde eşit olması, hukuksal eşitlikten kaynaklı olarak yasa önünde eşitlikten kaynaklanmaktadır.

Özellikle çoğulcu demokrasilerde gelişmiş bir kavramdır. Yasalar herkes için toplum içindeki yeri  ekonomik gücü, toplumsal kökeni, dili, dini ayrım yapılmadan aynı haklara sahip olması Atatürk ilkelerinden laiklik ve halkçılığa dayanmaktadır. Ayrıca insan hakları çerçevesinde herkesin yasalar önünde eşit ve ayrım gözetilmeksizin yaşlardan eşit olarak yararlanması hakkına sahiptir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Bütün vatandaşların kanun önünde eşit olması ve kimseye ayrıcalık tanınmaması Atatürk ilkelerinden hangisi veya hangileri ile ilgilidir? Söyleyiniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mustafa Kemal Atatürk'ün eşitlik ilkesi ile Türkiye topraklarında bulunan tüm insanların ayrımı yapmaksızın eşit hak ve özgürlüklere sahip olması benimsenmiştir. Eşitlik ilkesi ile kadın erkek tüm bireyler çalışma hakkında eğitim hakkına sağlık hakkına ve tüm haklara bu susuz ve eşit bir şekilde sahip olmuşlardır bu da elbette ki cumhuriyetin ilanından sonra insanların ve Türk toplumunun kazanmış olduğu bir değerdir Mustafa Kemal Atatürk'ün eşitlik ilkesi ile insanlara sunmuş olduğu bu insanlar insanları tüm alanlarda ayrımı yapmadan eşit bir şekilde faydalanmalarını sağlamıştır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!