Ders Notları

Büyük Taarruz’un Sakarya Meydan Savaşı’ndan farklı olan yönü nedir? Açıklayınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Büyük Taarruz’un Sakarya Meydan Savaşı’ndan farklı olan yönü nedir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Büyük Taarruz’un Sakarya Meydan Savaşı’ndan farklı olan yönü nedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Büyük Taarruz ve Sakarya Meydan Muharebesi arasındaki fark

Sakarya Meydan Savaşı bir savunma savaşıdır. Siperlerde yapılmıştır, 22 gün sürmüştür. Türk tarihi açısından önemi Viyana bozgunundan beri geriye çekilen Türk ordusunun Sakarya savaşıyla geri çekilmesi durmuştur.

Başkomutanlık meydan muharebesi Büyük Taarruz ise bir saldırı savaşıdır. Geri çekilmenin durduğu Sakarya Meydan Savaşından sonra Türk ordusunun Yunanlıları yurttan kovma hamlesidir. Bu savaş Yunanlıların İzmir’de denize dökülmesine kadar sürmüştür.


Büyük Taarruz’un Sakarya Meydan Savaşı’ndan farklı olan yönü nedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sakarya Meydan Savaşı Türk milletinin varoluş savaşıdır. Bu savaşla Yunanlılar durdurulmuş, Viyanada bozguna uğrayan Türk ordusunun geri çekilişinin durdurulduğu savaştır. Mustafa Kemal’in “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır.” Sözünü bu  savaşta söylemiştir. Sakarya Meydan Savaşı ile Büyük Taarruz un arasındaki fark ise adından anlaşılacağı gibi Sakarya Meydan savaşı bir savunma savaşıdır.

22 gün süren siper savaşları yapılmıştır. Büyük Taarruz ise bir saldırı savaşıdır. Siperlerden çıkan askerler Yunan ordusuna karşı saldırıya geçmiştir. Bu saldırı Yunanlıların İzmir’den denize dökülmesine kadar devam etmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Büyük taarruz’da Sakarya meydan muharebesi’nin arasındaki farkı ve arasındaki değişik patikleri öğrenmek amacıyla inkılap tarihi ders kitabınızda bulunan ettiğimizi yapmak amacıyla onunla ilgili olan cevaplarınızı Forum sayfa sitesini açacak burada bulabildiği ve cevaplar sayesinde bilgilendirdik verdiğiniz cevaplara bilgiler için çok teşekkür eder her zaman bu bilgilerin derslerimi güzel bir şekilde bitirmeme yardımcı olduğunu söylemek isterim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.