Ders Notları

Buzun yoğunluğunun suyun yoğunluğundan küçük olmasının doğada canlılar için önemini araştırarak sınıfınızda tartışınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Buzun yoğunluğunun suyun yoğunluğundan küçük olmasının doğada canlılar için önemini araştırarak sınıfınızda tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Buzun yoğunluğunun suyun yoğunluğundan küçük olmasının doğada canlılar için önemini araştırarak sınıfınızda tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Doğadaki sıvılar şu hariç tamamı dibinden donmaya başlarlar şu işe yüzeyden dibe doğru donmaya başlar. Bu sayede suda yaşayan canlılar yaşadığı doğal alanlar donmadığı için yaşamlarını sürdürebilmektedirler.


Buzun yoğunluğunun suyun yoğunluğundan küçük olmasının doğada canlılar için önemini araştırarak sınıfınızda tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Yoğunluk birim hacimdeki madde miktarına denir. yoğunluk bir hacimdeki madde miktarına denir. Saf maddeler için ayırt edici özelliktir. Bir kaba iki farklı sıvı koyduğumuzda yoğunluğu fazla olan sıvı altta kalır.

Buz yoğunluğu suyun yoğunluğundan düşük olduğu için donan buz kütleleri suyun yüzeyine çıkmaktadır. Su donarken yüzeyden dibe doğru donar. Dünya üzerinde kutup noktalarına doğru gittiğimizde dönmüş Denizlerin altında canlı hayatı devam etmektedir.

Eğer şu dipten yüzeye doğru dönüyor olsaydı. Buz devrinden bu zamana doğru baktığımızda dünya üzerinde canlı kalmayacağı teorisi ortaya çıkmaktadır. Çünkü canlı hayatı şu içerisinde başlamıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Su donma erime ve buharlaşma özelliğine sahiptir su donduğu zaman katı buz halini almaktadır ısıya maruz kaldığı zaman lise eriyerek buharlaşmaya ve sıvı hale gelmeye başlar. Suyun farklı özellikleri elbetteki deneylerle ve gözlemlerle araştırılarak öğrenilebilir. Funda verdiğiniz bilgilerle maddelerin çeşitli halleri ve çeşitli nasıl arı durumlarda özelliklerini öğrenebiliyoruz farklı cevaplar ve bilgiler için çok teşekkür ederim bu bilgiler sayesinde fen bilimleri dersinde bilmediğim tüm konuyu rahat ve hızlı bir şekilde öğrenebiliyor um fen bilgisi yazılısı çalışırken sizin verdiğiniz konulara ve cevaplara çalıştım bu sayede yazılımdan yüksek not aldım çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.