Ders Notları

Çalışmanın önemiyle ilgili özlü sözler derleyiniz. Bunlardan birini açıklayan kısa bir metin yazınız.

7. Sınıf Türkçe Çalışmanın önemiyle ilgili özlü sözler derleyiniz. Bunlardan birini açıklayan kısa bir metin yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çalışmanın önemiyle ilgili özlü sözler derleyiniz. Bunlardan birini açıklayan kısa bir metin yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Durmak ölüm, taklit uşaklıktır. Çalışmak ve yetişmek ise hayat ve hürriyettir. L.y.rauke

En büyük makam, en büyük hak çalışanlara ait olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk


Çalışmanın önemiyle ilgili özlü sözler derleyiniz. Bunlardan birini açıklayan kısa bir metin yazınız.  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Çalışanlar kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise kendilerini kötülükten kurtaramazlar. Hz. Ali

Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır. Victor Hugo

Sakın oturduğunuz yerden Allahım rızkımı ver demeyin.. Gökten ne altın yağar, ne gümüş düşer. Hz. Ömer

Müslüman aleminin ikinci halifesi  olan Hz. Ömer eşitlik ve adaleti ile tanınır. Kimsenin hakkının kimseye geçmesini istemez, kendi özel işlerini kendi bütçesinden karşılar, devletin bütçesini devlet bütçesinden karşılayan bilgin bir yöneticiydi. Yaşadığı dönemde söylediği bu söz Günümüzdeki insanlar için hala geçerlidir. İster dini bütün bir Müslüman olun, isterseniz bir ateist hiçbir kimse çalışmadan kolay para elde edemez. Çalışan insan mutlaka çalıştığının karşılığını alır. İnsanlar, gökten para yağmayacağını bilmeli, emek vermeden hiçbir şey elde edemeyeceğini iyi bilmelidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çalışan demir paslanmaz atasözünün kanıtladığı gibi insanlar çalıştığı zaman emek gittiğin zaman hareket ettiği zaman bereketin bolluğun geldiğini ve dinç sağlıklı olduklarını rızıklarını kazandıklarını ve kimseye bu kadar olmadıklarını anlatan ne kadar güzel bir atasözüdür. Bir insan bismillah diyerek başladığı bir işte benim kazanır ve güzel bir çalışma sistemi ile çalış da tüm onlar da başarıya ulaşır çalışmak ve hedefe ulaşmak kararlı bir şekilde olmalıdır kararlarınızı bulandı bir şekilde uygulamalı ve çalışmanın meyveleri yemeliyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.