Çanakkale Savaşı hakkında araştırma yapınız. | Forum Sayfa Cevapları

Çanakkale Savaşı hakkında araştırma yapınız.


Türkçe Öğretmeni

3. Sınıf Türkçe Çanakkale Savaşı hakkında araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çanakkale Savaşı hakkında araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Çanakkale savaşı 1915-1916 yılları arasında yapılmış olan Osmanlı ve itilaf devletleri arasında geçen Gelibolu yarım adası üzerinde yapılan bir deniz ve kara savaşlarından oluşan savaşlardır.

İtilaf devletlerinin boğazlardan geçmek istemesinin asıl amacı o dönemde Bolşevik isyanını bastırmak için çarlık Rusya sına yardım amaçlı yapılmış, bir savaşlar dizisidir.


Çanakkale Savaşı hakkında araştırma yapınız.  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :İtilaf Devletleri Osmanlının elinde yeterli gücün olmadığını düşünerek donanmasıyla Çanakkale Boğazı önlerine gelerek, boğazı rahatça geçeceklerini düşünerekten, boğaza giriş yapmışlardır.

Fakat bir gece önceden Nusret mayın gemisinin boğazı mayınlaması ile mayınlara çarparak, büyük gemileri boğazın sularına gömülmüştür. 18 Mart 1915 tarihinde Osmanlı Devleti büyük bir direniş göstererek Çanakkale ‘de büyük bir zafer kazanmıştır. Boğazı deniz yoluyla geçemeyeceğini anlayan itilaf devletleri karaya Anzakları çıkararak, kara savaşına başlamışlardır.

Conk bayırı, Arı burnu, Kocatepe gibi mevkilerde büyük direniş gösteren Osmanlı ordusu itilaf devletlerine geçit vermeyerek, savaşın Çanakkale muharebesinin 9 ay kadar uzamasına sebep olmuştur. Çanakkaleyi geçemeyen itilaf devletlerinin sonucunda Rusyada çark yıkılmış, bolşevikler devrim yaparak, kominizmi ilan etmişlerdir.

Ayrıca Mustafa Kemal’in tümen komutanı olarak yapmış olduğu başarılar, birinci dünya savaşı bittikten sonra milli mücadeleye ilham kaynağı olmuş, Mustafa Kemal’i lider konumuna getirmiştir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Çanakkale Savaşı hakkında araştırma yapınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!