Ders Notları

Çanakkale Savaşı hakkında bildiğiniz bir hikâye varsa arkadaşlarınızla paylaşınız.

8. Sınıf Türkçe Çanakkale Savaşı hakkında bildiğiniz bir hikâye varsa arkadaşlarınızla paylaşınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çanakkale Savaşı hakkında bildiğiniz bir hikâye varsa arkadaşlarınızla paylaşınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Savaşta düşman zırhlıları Çanakkaleyi geçmek üzereydi. Seyit Onbaşı tek başına 276 kilo mermi kaldırarak düşman zırhlısını vurarak Çanakkale’nin geçilmez olduğunu gösterdi. Savaş bittikten sonra komutanı Seyit onbaşına mermiyi kaldırmasını istiyor. Ancak kaldıramıyor. Bu kadar ağır olan mermi ancak iman gücüyle kaldıracağını söylüyor.


Çanakkale Savaşı hakkında bildiğiniz bir hikâye varsa arkadaşlarınızla paylaşınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk cepheleri ziyaret ediyordu. Bir cephede düşman askerleri karaya çıkarma yapmış ve hızlı bir şekilde ilerliyorlar. Mehmetçik mücadele ederek cepheyi tutuyordu. Sonrasında kurşunları bitince geri çekilmeye başladılar. Bunun sonucunda Mustafa Kemal Atatürk ” Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum “ demiş ve askerler süngüleri takarak cephede düşman askeri püskürtülmüştür.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çanakkale Savaşı’nda ve cephesi’nde yaşanan birçok faydalar elbette ki tarih boyunca bizim hatırlamamız gereken ve hatırladıkça milli mücadele ne kadar önemli olduğunu milli mücadele ne kadar emek verdiğini aklımıza gelmesini sağlayan birçok anı ve hikaye olduğunu söyleyebiliriz. Türk toplumu tüm zorlukları ve Zorlu Savaş şartlarına rağmen vatanını korumayı başarmış her cepheden gelen top atışlarını ve silah taşlarına karşı vatan topraklarını korumayı başarmış ve Çanakkale destanı’nı yazmışlardır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.