Ders Notları

Çanakkale Zaferi ve Seyit Onbaşı hakkında internetten araştırma yapınız.

7. Sınıf Türkçe Çanakkale Zaferi ve Seyit Onbaşı hakkında internetten araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çanakkale Zaferi ve Seyit Onbaşı hakkında internetten araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Seyit onbaşı Çanakkale muharebesi sırasında 276 kilogramlık top mermisini tek başına sırtlayıp İngiliz gemisi ocean gemisini batıran Çanakkale kahramanıdır. Mecidiye tabyasında görev yapmış, ingilizlerin başlattığı deniz harekatına yaptığı bu kahramanlık tarihin seyrini değiştiren kişidir.


Çanakkale Zaferi ve Seyit Onbaşı hakkında internetten araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Koca Seyit 1889 yılında Havran ilçesinin çamlık köyünde dünyaya gelmiştir. Çanakkale kahramanı Cumhuriyetin ilanından sonra çubuk soyadını almıştır.

Çanakkale savaşlarına topçu neferi olarak Mecidiye tabyasında görev almıştır. Tarihin seyrini değiştirdiği olay şu şekilde gerçekleşmiştir. Saat 5:30 sularında itilaf devletlerinin filosundan bazı gemiler mecidiye tabyasına ağır top atışlarında başlamışlardır. Bu saldırı karşısında takım subayı fahri efendinin emri ile askerler sığınağa koşmuşlardır. Ancak geride kalan askerler istihdamın içerisinde patlayan cephanenin sonucunda bir kısmı şehit düşmüştür. Bunların içerisinde yaralı olarak kurtulan koca seyit yerinden kalkıp baktığında düşman gemilerinin kaleye yaklaştığını görür.

Tabanın içerisinde ise üçüncü toptan başka diğer topların hepsinin kullanılmaz hale geldiği görülmüştür. Koca seyit bu imanla 276 kiloluk mermiyi kaparak namluya sürdü. Arka arkaya dört atış yaptı. Bunlardan bir tanesi oceans adlı geminin dümenine değere geminin manevrasını imkansız hale getirdi. Gemi dümensiz kaldığı için boğazın mayınlarla kapatıldığı yerde mayınlarla çarparak sulara gömüldü. Bu olayla ingilizler istedikleri çıkarmayı yapamamışlar deniz üstünden boğazı gemiler ile geçemeyeceklerini anlamışlardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çanakkale zaferi Türk toplumunun göstermiş olduğu en büyük mücadeleler den biri olarak sayılmaktadır. Çanakkale destanı olarak da bilinen çanakkale’yi geçilmez konuma getiren ve Türk topraklarının bölünemez ve düşmanlara teslim edilemez olduğunu gösteren en güzel kanıtlardan biri olan mücadelelerden biridir. Seyit onbaşı bu kahramanlardan biridir. Çok ağır bir mermi taşıyarak ve Çanakkale zaferinde göstermiş olduğu büyük mücadeleler ile tanınan ve bilinen Ayrıca günümüzde de anılan en önemli askerlerden ve mücadele veren biridir. Düşmanların ülkemizi işgal etmesine izin verilmemesi ve Türk topraklarının korunması Türk toplumunun göstermiş olduğu en güzel birlik beraberlik olduğunu söyleyebiliriz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.