Ders Notları

Çevre kirliliğiyle ilgili gazete ve dergi haberleri derleyiniz.

7. Sınıf Türkçe Çevre kirliliğiyle ilgili gazete ve dergi haberleri derleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevre kirliliğiyle ilgili gazete ve dergi haberleri derleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ayvalık’ta çevre felaketi! Belediye suç duyurusunda bulundu…

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, çevre kirliliği oluşturduğu için savcılığa suç duyurusu yapıldığı öğrenilen bir prina fabrikasının havuz duvarı yıkıldı. Etrafa tonlarca zeytin kara suyu akarken, derelerdeki temiz suların kirlendiği bildirildi.

hurriyet.com.tr


Çevre kirliliğiyle ilgili gazete ve dergi haberleri derleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sapanca gölü kuruyor

Doğu Marmara 1965’ten beri en kurak dönemini yaşıyor. Susuzluk Sapanca gölünden aşırı su çekilmesine, bu da gölün kurumasına yol açıyor. Sapancalılar yaptıkları eylemle tehlikeye dikkat çekmeye çalışıyor.

Sakarya’da bulunan Sapanca gölünün kurumaya başlamasına dikkat çekmek isteyen bir grup Sapancalı sosyal medya üzerinden örgütlenerek göl kenarında eylem yaptı. Eylemciler, yetkililerin çekilen su miktarını duyurmasını ve gidişatın önüne geçmek için ne planladıklarını öğrenmek istiyor.

Kaygılarında haklılar, zira gölün suyu görülmemiş ölçüde geri çekildi. Bu, son 8 yılın en düşük seviyesi. 8 yıl önceki bu seviye şu an olduğu gibi yağış mevsiminde değil, yaz ayında olmuştu.

aljazeera.com.tr


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevre kirliliği dünyamızda ve çevremizde büyük bir sorun haline gelmiştir çevre kirliliğinin çok fazla olması sağlığımızı sağlığına yakın şekilde etkilemektedir. Öncelikle çevremizi temiz tutmak doğal kaynaklarımızı korumak ve çevre temizliği ve düzeni için geri dönüşüme dikkat etmek gibi temel ilkeler ile çevremizi temiz tutabilir veya bu konu hakkında bilinçlenme biliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.