Ders Notları

Çevredeki kokuları algılamamızın önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz?

6. Sınıf Fen Bilimleri Çevredeki kokuları algılamamızın önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevredeki kokuları algılamamızın önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Burnumuz çevremizdeki kokuları hissetmemi sağlar. Koku alma duyumuz sayesinde ormanın, çiçeklerin, çöpün, kokularını hissedebilir. Burnumuz tat alma duyumuz olan dilimizle ortak çalışan bir sistemdir. Burnumuz havayı süzerek nemlendirir ve ısıtır.


Çevredeki kokuları algılamamızın önemi konusunda neler söyleyebilirsiniz?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Çevremizdeki kokuları algılayabilmemiz için koku alma duyumuz olan burnumuzda  ihtiyacımız vardır. Birçok kokuyu burnumuz sayesinde algılarız.

Evimizden dışarı çıktığımızda denizin kokusunu, yanımızdan geçen birisinin parfüm kokusunu, kırlarda çıktığımız zaman çiçeklerin kokusunu veya evimizin karşısında duran çöp konteynerlardan gelen kötü kokuları burnumuz sayesinde algılarız. Burnumuz tıpkı tat alma duyumuz gibi kokuların çeşitlerini algılar.

Hoşumuza giden kokular veya kötü kokular burnumuzun kokuları ayırt etme özelliği sayesinde algılamamız sağlar. Burnumuz tıkalı olduğu zaman tat alma duyumuzda da sorun yaşanır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Beş duyu organlarımızdan biri olan burun sayesinde çeke bizdeki kokuları algılayabiliriz çevremizde bulunan kokuları bunun sayesinde ayırt edebiliriz duyu organlarımız gibi burunda önemli duyu organlarımızdan biri olduğu gibi okulları hemen algılamamızı ve anlamamıza yardımcı olmaktadır. Burnumuz sayesinde çevremizde bize gelen kokulara yemeğin kokusunu herhangi bir meyvenin çiçeğin kokusunu rahat bir şekilde algılayabiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.