Ders Notları

Çevremizdeki ekonomik faaliyetlerin sosyal hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönden etkilemesi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Çevremizdeki ekonomik faaliyetlerin sosyal hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönden etkilemesi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çevremizdeki ekonomik faaliyetlerin sosyal hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönden etkilemesi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Çevremdeki ekonomik faaliyetlerin sosyal hayatımızı hem olumlu yönde hem de olumsuz yönde istediğini görmekteyim

Ekonomik faaliyetlerin geniş olması bizim daha iyi bir sosyal hayata sahip olmamıza imkanların kısıtlı olması ise sosyal hayatımızdaki rahatımızın da kısıtlı olmasına neden olur.


“Çevremizdeki ekonomik faaliyetlerin sosyal hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönden etkilemesi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Yeryüzünde birbirinden çok farklı coğrafi özellikler ve bu coğrafi özelliklerin getirmiş olduğu birçok ekonomik faaliyet bulunmaktadır.

İklim bir gün coğrafi özellikler ve ekonomik faaliyetler insanların yaşam tarzlarına da etki etmiştir.

Ekonomik faaliyetler sebebiyle insanların yaşam tarzlarında ve kültürlerinde etkiler görülmüştür.

Mesela temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan insanlar kırsal kesimde yaşamayı tercih ederler. İnsanlar buna göre sosyal hayatlarını düzenler beslenme alışkanlıkları, akraba ziyaretleri ve eğitimleri bile buna göre belirlenir.

Çevremizdeki ekonomik faaliyetler eğitim ve kültürel alanda değiştirdiği için sosyal hayatımızı olumlu ya da olumsuz yönde etkilerler.

Ekonomik faaliyetlerin getirmiş olduğu yaşam biçimi ile ya daha rahat imkanlara sahip olup sosyal açıdan rahat oluruz ya da olumsuz etkilenerek kasıtlı imkanlara sahip oluruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.