Ders Notları

Çevremizdeki hangi maddelerin şekilleri dışarıdan bir etki olmadıkça değişmez?

4. Sınıf Fen Bilimleri Çevremizdeki hangi maddelerin şekilleri dışarıdan bir etki olmadıkça değişmez? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevremizdeki hangi maddelerin şekilleri dışarıdan bir etki olmadıkça değişmez? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çevremizdeki katı maddelerin şekilleri dışarıdan bir etki olmadıkça değişmez. Katı hal maddenin en düzenli yapıda olduğu haldir. Dışardan herhangi bir fiziksel kuvvet uygulanmadıkça mevcut şeklini ve yapısını korur.


Çevremizdeki hangi maddelerin şekilleri dışarıdan bir etki olmadıkça değişmez? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Katı hal, maddenin molekül yapısı olarak en düzenli olduğu halidir. Molekülleri arasından mesafe yok denecek kadar azdır ve bu moleküllerin birbirine uyguladıkları çekme kuvveti çok fazladır. Bu molekül yapısından dolayı katılar, sert ve yapısını koruyan maddenin bir halidir. Bu özelliklerinden dolayı katılar dışarıdan bir kuvvet görmedikçe şekillerini koruyabilirler. Alınan bu kuvvet sonrası katılar ezilme, kırılma, parçalanma, büzülme yaşayabilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilgileri ders kitabımızda maddenin üç halini öğrendik bunlar katı sıvı gaz maddelerdir doğada bulunan bu maddeler elbette ki bazı ısıya veya herhangi biri doğa olayına kuvvete maruz kaldıkları zaman şekil değiştirebileceklerini de öğrenmiştik. Örneğin katı maddeler belirli hacimleri ve kütleleri olan bulundukları kabın şeklini almayan maddelerdir bu maddeler kolay kolay ısıya maruz kaldığı zaman şekilleri değişmez bunların bazı örnekleri vardır örneğin yemek yediğimiz kaşığı kaynayan bir suya attığımız zaman şeklinin ve hacminin aynı olduğunu gözlemleyebiliriz. Yalnız bazı katı maddeler ısıya maruz kaldığı zaman şekil değiştirebilirler buna bir örnek vermek istersek örneğin bir paket yağ tencereye koyup ocağa koyduğumuz zaman ısıya maruz kalan yağın eriyerek sıvı hali aldığını gözlemleyebiliriz bunlara çevremizde farklı oradakiler ve nerede karşılaştırma yapabiliriz doğadaki bu maddelerin şekil değiştirip değiştirmeyeceği elbette ki kendi yapılarına bağlıdır ama katı maddelerin belirli hacimleri ve şekli olduğunu söylemek mümkündür.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.