Ders Notları

Çevremizdeki hangi ortamlarda şiddeti yüksek sesler, hangi ortamlarda şiddeti düşük sesler vardır?

4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Çevremizdeki hangi ortamlarda şiddeti yüksek sesler, hangi ortamlarda şiddeti düşük sesler vardır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevremizdeki hangi ortamlarda şiddeti yüksek sesler, hangi ortamlarda şiddeti düşük sesler vardır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Çevremizde birçok sesler kulağımıza gelmektedir bulunduğumuz yerin yoğunluğuna göre sesler biz de rahatsızlık verebilir.

Şehrin ortasında kalabalıkların bulunduğu yerlerde oturuyorsak yüksek seslerin olduğu yerlerde izdir. Trafik insanların sesleri şantiyeler yol çalışmaları havaalanlarına yakın yerler yüksek sesli yerlerdir düşük ses değerleri şehirlerden uzak daha kırsal daha köy hayatı ormanlık alanlar sahiller yalıtılmış evler hastaneler iş yerleri gösterilebilir.


Çevremizdeki hangi ortamlarda şiddeti yüksek sesler, hangi ortamlarda şiddeti düşük sesler vardır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Çevremizden birçok ses bizim kulağımıza gelmektedir. Kulağımızda işittiğimiz sesler şiddetine göre farklılıklar göstermektedir.

Seslerin gürültü haline gelmesi ses kirliliğine sebep olmaktadır. Ses kirlilikleri insan üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Ses kirliliğinin olduğu yerlerde insanlar duymakta zorluklar çeker. Başta ağrı kulaklarda uğultu ve çınlama gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Yüksek sesin olduğu alanlar şehrin kalabalık caddeleri trafiğin yoğun olduğu yerler inşaat şantiye alanları fabrikalar imalathaneler yol çalışması yapılan yerler ve de hava alanları gösterebilmektedir.

Sesin bizi daha az rahatsız ettiği yani düşük seslerin olduğu yerler kalabalıkların olmadığı insanların yoğunluğunun az olduğu yerlerdir. Ormanlar parklar yeşillik alanlar hastaneler yalıtılmış ev ve iş yerleri bunlara örnek gösterilebilir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çevremizde bazen kulağımıza çok yüksek sesler gelebilmektedir veya çevremizde çok alçak seslerle de karşılaşabiliriz. Örneğin korna sesi davul sesi müzik sesi hoparlörden gelen konuşma sesleri yüksek sesli olarak bu sesler çok yüksek olduğu zaman kulağımız hemen algılar ve şiddetini hissedebilir. Yüksek sesle kulaklarımıza zarar verebilir çok fazla yüksek sebzelerden uzak durmak gerekir bunun yanı sıra çok az ses ver de kulaklarımızın arayabilirim bunlara örnek vermek istediğimiz zaman arı vızıltısı konuşma sesi sürtünme sesi yağmur sesi gibi örnekler verilebilir. Bu örnekle kulaklarınıza geldiği zaman çok az bir şekilde ise bilebilir mi duyulabilir bunlara çevremizde çeşitli örnekler verebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.