Çevrenizde abdest alan bir kimseyi gözlemleyiniz ve neler yaptığını not ediniz.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

4. Sınıf Din Kültürü Çevrenizde abdest alan bir kimseyi gözlemleyiniz ve neler yaptığını not ediniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizde abdest alan bir kimseyi gözlemleyiniz ve neler yaptığını not ediniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :
Ben bugün abdest alan dedemi izleyerek onun neler yaptığını izledim. Önce besmele çektik ve niyet ettik Allah rızası için abdest almaya diye, sonra elleri 3 defa yıkadık, ağzımıza, burnunuza 3 defa su aldık, 3 defa yüzümüzü yıkadık, önce sağ sonra sol olarak 3 defa kolları yıkadık, sağ elimizle 4 biri oranında başımızı yıkayıp ensemizi yıkadık, yine sağdan başlayıp sonra sol olmak üzere ayaklarımı bileklere kadar yıkar ve bitiririz. Artık rahatça namazımı kıla biliriz.


Çevrenizde abdest alan bir kimseyi gözlemleyiniz ve neler yaptığını not ediniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :
Önce besmele çekiyoruz, sonra da “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek niyet ediyoruz.
Bileklerimize kadar ellerimizi 3 kere yıkıyoruz.
Ağzımıza ve burnunuza 3 defa su alarak iyice yıkıyoruz. Yüzümüzü 3 kez yıkıyoruz.Önce sağ kolumuzu sonra sol kolumuzu dirseğimizle birlikte 3 kez yıkıyoruz. Sağ elimizi ıslatarak başımızın dörtte birini yıkıyoruz.
Ellerimizi ıslatarak serçe parmaklarımızla kulaklarımızın içini, baş parmaklarımızla da kulaklarımızın arkasını temizliyoruz.Kalan üç parmağımızla da neşemizi yıkıyoruz. Önce sağ sonra sol ayağımızı topuklarımıza birlikte ayak bileklerine kadar yıkıyoruz.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Çevrenizde abdest alan bir kimseyi gözlemleyiniz ve neler yaptığını not ediniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Küçük yaştan itibaren aile büyüklerimizin abdest aldıkları zaman nasıl abdest aldıklarına dikkat eder ve elbette ki abdest almayı Bir Müslüman olarak öğreniriz. Abdest aldığımız zaman öncelikle ellerimizi yıkar ağzımıza 3 kere su alır burnumuzu 3 kere yıkar yüzümüzü 3 kere yıkadıktan sonra şehadet getirir ve öncelikle niyetimizi etmeye asla unutmayız daha sonra ellerimizi dirseklerimde kadar yıkar ayaklarımızı ve 3 kere bu şekilde parmak araları olmaz ve toprak olmak üzere güzel bir şekilde yıkanmasını sağlayarak adresinizi tamamlarız abdest temiz bir şekilde namaz kılmamız için gerekli olan bir farzdır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!