Ders Notları

Çevrenizde bulunan bir tarihî mekânı veya yapıtı tanıtan kısa bir yazı yazınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Çevrenizde bulunan bir tarihî mekânı veya yapıtı tanıtan kısa bir yazı yazınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çevrenizde bulunan bir tarihî mekânı veya yapıtı tanıtan kısa bir yazı yazınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kız Kulesi

Tarih içinde bir gözetleme kulesi, deniz feneri ve boğaz girişini belirten bir mihenk noktası olarak kullanılmıştır.

Geçmiş görüntüsünü korumakla beraber bu kule turizme tahsis edilmiş lokanta ve seyir balkonu olarak kullanılmaktadır.

Kız kulesi Salacak açıklarında küçük bir ada üzerine inşa edilmiştir. İstanbul boğazı’nda yer almaktadır.

Hakkında gerek Türk gerek yabancı yazarlar tarafından birçok hikaye ve efsane anlatılmaktadır.


“Çevrenizde bulunan bir tarihî mekânı veya yapıtı tanıtan kısa bir yazı yazınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Ankara’da bulunan Ankara medeniyetler müzesi

Anadolu medeniyetler müzesi Ankara ulus’ta, at pazarı adındaki semtte, Ankara kalesi’nin dış duvarının Güneydoğu kıyısında işlev vererek düzenlenmiş iki Osmanlı binasından meydana gelmektedir. Bu yapılardan biri Mahmutpaşa ve Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır.

Üst salonda Paleolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, ve alt salonda ise Çağlar Boyu Ankara ve Klasik Devirler bölümleri yer almaktadır.

İzmir’de bulunan Tarihî Asansör

Turgut reis Mahallesi’nde bulunmaktadır. 58 metre yükseklikte olan Mithatpaşa caddesi ile şehit Nihal bey caddesi’nin arasında işleyen iki asansörü barındıran Asansör kulesidir. Hızlı ve kolay ulaşım sağlama amacıyla yapılmıştır. Günümüzde ise tarihi bir mekan olarak kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çevremizde görmüş olduğunuz birçok tarihi yapının yapılış nedenleri ve yapılış tarihini öğrendiğimiz zaman tarihi hakkında efsane ve öykülere de yapılır nedenini öğrendiğimiz zaman elbette ki o tarihi eser hakkında bilgi edinmiş oluruz bizler de çevremizde veya ülkemizde görmüş olduğunuz tanınmış olan birçok tarihi eserin yapılış nedenlerini ve yapılışı öyküsünü okuduğumuz zaman merakımızı giderebilir bunlar da farklı bir araştırma yaptığımız zaman veya farklı konulara sahip olduğumuz zaman elbette ki bunların nedenlerini de öğrenmiş oluyoruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.