Ders Notları

Çevrenizde demokratik ilkelere uygun bulduğunuz 2 uygulama tespit edip bu uygulamaların hangi durumlarda demokratik olmayacağını aşağıya yazınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çevrenizde demokratik ilkelere uygun bulduğunuz 2 uygulama tespit edip bu uygulamaların hangi durumlarda demokratik olmayacağını aşağıya yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizde demokratik ilkelere uygun bulduğunuz 2 uygulama tespit edip bu uygulamaların hangi durumlarda demokratik olmayacağını aşağıya yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Çevremizde demokratik ilkelere uygun bulduğumuz uygulamaları Örnek vermek gerekirse sınıfımızda var olan başkanlık seçiminde bütün öğrencilerine uygulanması ikincisi olarak kısa okul temsilcisinin seçilen okul Başkanlığı tarafından kullanılarak seçilmesi örnek olarak verilebilir.

Bu demokratik uygulamaların olumsuz bir hal alabilmesi için sınıfta öğretmenin Sınıf başkanını seçmesi ve okul müdürünün de okul temsilcisinin seçmesi bu demokratik uygulamalarının zarar vereceğini ifade etmek mümkün olacaktır.


Çevrenizde demokratik ilkelere uygun bulduğunuz 2 uygulama tespit edip bu uygulamaların hangi durumlarda demokratik olmayacağını aşağıya yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Çevremizde demokratik ilkelere uygun bulduğumuz örnekleri belediye başkanının bulunan bölgede insanlar tarafından seçilmesi ve bulunan bölgede mi kendilerini temsil edecek olan milletvekillerinin insanların seçmesi örnek olarak demokratik uygulamalara verilebilir.

Bu uygulamaları bozabilecek durumlar arasında yönetimde var olan belli kişilerin buralara Belediye Başkanı ataması ve milletvekillerinin belli bir cümle tarafından sürekli olarak aynı aileler veya belli kısımlardan atanması bu demokratik alanlara zarar verebilecek olacağı örnek olarak verilebilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bir ülkede bir toplulukta veya bir kuruluşta olan demokratik ilkeler toplumsal bir arada yaşayan ilkeleri koruyan hak ve düşünceleri savunan Ayrıca temel ilkeleri benimseyen bir anlayış biçimidir. Ülkemizde olan demokrasi yönetimi şekli Kurtuluş Savaşı’ndan sonra benimsenmiş bu alanda birçok ilke ve inkılapları sahip olarak ülkemiz yeni sistem ile yönetilmeye başlanmıştır. Demokrasinin olduğu bir topluluk veya bir kuruluşta insanlar ayrımı yapmaksızın eşit hak ve özgürlüklere sahiptir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.