Ders Notları

Çevrenizde duyu organlarında kusur olan insanlar var mı? Varsa hangi duyu organlarında ne tür kusurlar bulunmaktadır?

6. Sınıf Fen Bilimleri Çevrenizde duyu organlarında kusur olan insanlar var mı? Varsa hangi duyu organlarında ne tür kusurlar bulunmaktadır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizde duyu organlarında kusur olan insanlar var mı? Varsa hangi duyu organlarında ne tür kusurlar bulunmaktadır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Çevremizde yürüme engelli olan bir arkadaşımız bulunmaktadır.

Bu arkadaşımız doğuştan yürüme engeli olan bir arkadaşımızdır. Devlet tarafından motorlu tekerlekli sandalye verilmiş olan, arkadaşımızın yaşantısını kolaylaşabilmesi için evini girişinde engelli rampası bulunmaktadır.


Çevrenizde duyu organlarında kusur olan insanlar var mı? Varsa hangi duyu organlarında ne tür kusurlar bulunmaktadır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Duyu organları çevremizi algılamayın ve anlamayı sağlayan vücudumuzdaki organlardır. Bu duy organlarımız  doğuştan yada sonradan yaşanan bazı sebeplerden dolayı kusurlu veya engelli durumuna gelebilir. Bu kusurlar çözümleri teknik ilerlemeler sayesinde giderilmekte veya engeli insanların yaşamalarına kolaylık sağlamak için yeni düzenlemeler yapılmaktadır.

Çevremizde görme duyuları bulunmayan insanlar bulunmaktadır. Bildiğim kadarıyla bu insan doğuştan olan tavuk karası hastalığından dolayı görme engelli durumuna gelmiştir. Göz kusurunu gidermek için lazerle göz tedavisi yaptırmış, evinin dizaynı kendi görme engelli olduğu için ona göre yapılmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Beş duyu organlarımızdan olan kulağımız burnumuz dilimiz ağzımız dediğimiz ve gözlerimizde herhangi bir sorun yaşadığımız zaman veya bu duyu organlarımızı herhangi bir engel olduğu zaman günlük hayatımızda çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilir özellikle kişisel bakımımızı genel görevlerimizi ve sorumluluklarımızı yerine getirmekte zorlanan biliriz. Çevremizde bazı insanların bu gibi duyu organlarında çeşitli sıkıntıları olduğunu görebiliriz bazı arkadaşlarımızın gözlük taktığını bazı arkadaşlarımızın kulak cihazı kullandığını ve bazı arkadaşlarımızın ise konuşmakta zorluk çektiğini ve konuşamadığını gözlemlemek mümkündür elbette ki bu gibi arkadaşlarımız aynı bizler gibi sağlıklı duyu organına sahip olmadıkları için çeşitli zorlukları karşılaşacaklarını gözlemlemek mümkündür.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.