Ders Notları

Çevrenizde Türkçe olmayan tabelalar var mı? Varsa bunlar hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz.

8. Sınıf Türkçe Çevrenizde Türkçe olmayan tabelalar var mı? Varsa bunlar hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizde Türkçe olmayan tabelalar var mı? Varsa bunlar hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çevremde türkçe olmayan çok tabela var. İş yerleri, kafe gibi yerler artık daha cazip ve insanlar tarafından daha çok dikkat çekici olduğu için hep bu kelimeleri kullanıyor. Bence türkçe konuşlan bir ülkede bu kadar yabancı kelime kullanmak bizim için utanç verici. Hiç bir yabancı ülkede bu kadar türkçe tabela  göremezsiniz.


Çevrenizde Türkçe olmayan tabelalar var mı? Varsa bunlar hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Çevremde türkçe olmayan çok tabela var. İş yerleri, kafe, alışveriş merkezleri gibi her yerde artık türkçe kelimeler bulmak oldukça güç. Bence bu kendi dilimize aykırı. Bir türk olarak kendi ülkemde türkçe kelimelerin popüler olması bana daha çok gurur verirdi. Bence Atatürk bugün olsa bu durum onu çok üzerdi.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çevremizde iş yerlerinde bulunan tabelaların bazen bir kısmı bazen de tümü İngilizcede veya farklı dillerde yazılmış olabiliyor. Bu aslında yaşamış olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin de benim senden Türkçe ana dilinde uygun bir davranış değildir. Çünkü kurulduğumuz ülkede Türkçe dili konuşuluyor ve iş yerlerinin farklı tabelalarının farklı dilde olması doğru olarak karşıladığımız bir davranış değildir. Eğer turistlerin çok fazla ziyaret ettiği bölgeler ise buralara da bu kameraların önce Türkçe ile daha sonra parantez içinde veya alt yazı olarak farklı dillerde yazılması daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.