Ders Notları

Çevrenizdeki atık malzemelerinden yararlanarak ısı yalıtımında kullanılabilecek bir ürün oluşturunuz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Çevrenizdeki atık malzemelerinden yararlanarak ısı yalıtımında kullanılabilecek bir ürün oluşturunuz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Çevrenizdeki atık malzemelerinden yararlanarak ısı yalıtımında kullanılabilecek bir ürün oluşturunuz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Çevremdeki atık malzemelerden olan deri ve yün kıyafetleri alarak bir ısı yalıtım ürünü oluşturabilirim.

Dışı deri içi yün kumaş lakaplı bir kumaşı istemiş olduğum şeyin etrafına gerdirerek istediğim ısıyı soğuk veya sıcak tutabilirim.


“Çevrenizdeki atık malzemelerinden yararlanarak ısı yalıtımında kullanılabilecek bir ürün oluşturunuz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Isı yalıtımı fırın, soğutucu, dondurucu ve su ısıtıcılarında olduğu gibi birçok alet ve araçlarda yer almaktadır.

Çevreden gelen ısıya karşı  korur veya ısı kaybını engeller. Isı yalıtımı sıcak veya soğuk havanın binaları daha az etkilemesi ve böylece sıcaklık miktarının daha da sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak için uygulanan bir uygulamadır.

Isı yalıtımı ısı akışının bitişik yüzeyler arasında transferini geciktirme işlemidir. Binalarda yapılan ısı yalıtımı sayesinde enerji harcamalarından tasarruf edilir ve bu durum faturalara büyük ölçüde yansımaktadır.

Kışları daha ılık ve sıcak yazları ise soğuk olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca daha az ısınma gerektirdiği için daha az elektrik kullanımı ve yakıt kullanımı böylece çevreyi de daha az zarar verilmiş olacak çevremiz korunmuş olacaktır Evlerin içinde alacağımız önlemlerden bir tanesi de pencerelerde ısı yalıtımı yapmak yani en basit yöntem olan süngerli yapışkan bantlarla ya da macunla pencerenin hava akışına neden olan yerine kapatmaktır.

Cam filmler veya alüminyum folyo ile kaplanan camlar sayesinde soğuk havalarda ısı kaybının önüne geçilmesi sıcak havalarda ise iç mekanı serin kalması sağlanabilir. Duvarlara ve odaların içlerine yapılan başka ısı yalıtımları da vardır ki ne kadar çok ısı yalıtımı yapılırsa sıcaklık dengesi o kadar çok sağlanabilir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.