Çevrenizi gözlemleyerek Allah'ın (c.c.) yaratmasındaki ölçü ve düzenle ilgili örnekler bulunuz. | Forum Sayfa Cevapları

Çevrenizi gözlemleyerek Allah’ın (c.c.) yaratmasındaki ölçü ve düzenle ilgili örnekler bulunuz.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

8. Sınıf Din Kültürü Çevrenizi gözlemleyerek Allah’ın (c.c.) yaratmasındaki ölçü ve düzenle ilgili örnekler bulunuz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevrenizi gözlemleyerek Allah’ın (c.c.) yaratmasındaki ölçü ve düzenle ilgili örnekler bulunuz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Dünya üzerindeki ölçülere ve dengeler dikkat edecek olursak Cenab-i Allah’ın bunu en ince ayrıntısına kadar yaptığını fark edersiniz. Örneğin içtiğimiz şu yeryüzünde sürekli bir döngü halindedir. Biz suyu kullandıktan sonra atık halinde denize dökülür.

Denizdeki şu şu buharlaşarak tekrar havaya yükselir. Gökyüzünde buharlaşmış haldeki şu soğuk bir kütleye denk gelerek yeniden yağış olarak yeryüzüne iner. Yeryüzüne inen şu akarsu ve yer altı kaynak sularına geçer. Bu sayede kullandığımız şu tekrar temizlenmiş olarak bize gelir.

Bu ölçü ve dengeyi düşündüğümüz zaman Allah’ın nelere kadir olduğunu çok daha kolay anlayabiliriz.


Çevrenizi gözlemleyerek Allah’ın (c.c.) yaratmasındaki ölçü ve düzenle ilgili örnekler bulunuz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Tüm evrenin yaratıcısı yoktan var eden, yaratıcımız her şeyi belli bir ölçü ve düzen içerisinde yaratmıştır. Evren ve Uzay sistemi   bunun en büyük kanıtıdır.

Çevremizi biraz incelediğimiz zaman gökyüzüne baktığınızda güneşin dünyayı aydınlatması ısıtması dünyanın dönüşü ile gece ve gündüz oluşması, mevsimlerin oluşması, canlıların doğması ölmesi gibi hayat döngüler yaradılışın ve dengenin en büyük örnekleridir. Tüm canlılar belli bir düzen içerisinde doğarlar, yaşarlar ve ölürler.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Çevrenizi gözlemleyerek Allah’ın (c.c.) yaratmasındaki ölçü ve düzenle ilgili örnekler bulunuz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 28 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Zülal
error: Kopya Yasak