Çevreyi korumak için çalışan sivil toplum kuruluşlarını araştırınız.


Türkçe Öğretmeni

7. Sınıf Türkçe Çevreyi korumak için çalışan sivil toplum kuruluşlarını araştırınız. Bu kuruluşların adlarını, hangi amaçla kurulduklarını ve hangi çalışmaları gerçekleştirdiklerini öğreniniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çevreyi korumak için çalışan sivil toplum kuruluşlarını araştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Toplumdaki sorunları resmi kurum ve kuruluşlardan bağımsız olarak  ele alan kamuoyunu bilgilendiren ve kuruluş amaçları doğrultusunda görev yapan gönüllülük esasındaki insanların oluşturduğu kuruluşlara sivil toplum kuruluşları denir. Çevrenin tabiatın korunması içinde kurulmuş çok sayıda sivil toplum kuruluşu vardır. TEMA, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği(TTKD), Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu(TÜRÇEK) örnek olarak verilebilir.


Çevreyi korumak için çalışan sivil toplum kuruluşlarını araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Tamamen gönüllülük esasına göre çalışan bu kuruluşlar çevresel sorunlar hakkın insanları bilgilendirir çözüm arayışı içinde olurlar

TEMA(Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı): Kuruluş amacı Anadolu’daki kuraklaşma erozyona karşı mücadeledir. Bu mücadeleyi bir devlet politikası aline getirmek için çalışmalar yapıp seslerini duyurmaya çalışmışlardır. Orman alanlarını korumak ağaçlandırma yapmak topluma ağaç sevgisi kazandırmak doğal varlıkların korunması sürdürülebilmesi için çalışmalar yapıp bunları yasayla korunmasına katkı sağlamışlardır.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği(TTKD): 1955 yılında kurulan ülkemizin çevre sorunlarına çözüm bulmak için kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Kaybolan veya kaybolmaya yüz tutmuş doğal güzellikleri korumak kurtarmak ve geleceğe temiz yaşanılabilir bir çevre bırakmak amaçlarıyla kurulan bir topluluktur.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu(TÜRÇEK): Türkiye’nin ilk gönüllü kuruluşlarından biri olarak 1972 yılında Selâhaddin Üzel tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Çevre sağlığını korumak, toprak örtüsünü korumak, toprağın ve ağaçlandırmanın önemini anlatmak insanları bilinçlendirmek için kurulmuştur.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Çevreyi korumak için çalışan sivil toplum kuruluşlarını araştırınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Çevreyi ve ormanları koruyan doğal yapılarını korumaya yönelik çalışmalarda bulunan ve bu konuda insanları bilinçlendiren Ayrıca ağaçlandırmaya doğal güzelliklerin korunmasına hayvanların neslinin tükenmemesi ne ve çevrenin temiz tutulması da büyük önem veren bu alanda kurulmuş olan kuruluşların başında Tema,Çeküv veTükev gelmektedir. Bugün bir kuru soğan temel amacı çevreyi temiz tutmak ve bu alanda insanlara en güzel şekilde bir bilinçlendirmek tir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!