Ders Notları

“Çiftçi” kelimesinin anlamını öğreniniz. Çiftçilerin yetiştirdikleri ürünlere örnekler veriniz.

1. Sınıf Türkçe Kitabı “Çiftçi” kelimesinin anlamını öğreniniz. Çiftçilerin yetiştirdikleri ürünlere örnekler veriniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


““Çiftçi” kelimesinin anlamını öğreniniz. Çiftçilerin yetiştirdikleri ürünlere örnekler veriniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Çiftçi; geçimini toprağa ekip biçerek sağlayan kimseye verilen isimdir. Çiftçiler patates, soğan, domates bir gül havuç, elma gibi meyve ve sebzeler yetiştirirler.


““Çiftçi” kelimesinin anlamını öğreniniz. Çiftçilerin yetiştirdikleri ürünlere örnekler veriniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Çiftçilik eski çağlardan beri insanların geçim kaynağı ve hayatlarını devam ettirmek için rağbet olunan bir iş olmuştur.

İnsanlar tarih boyunca ekip biçmiş tohumlar nesilden nesile aktarılarak Bu işlem devam etmiştir.

Eskiden insanlar ekip biçer ve takas ederek farklı yiyecekler elde ederlerdi veya kendilerine kıyafet gibi ihtiyaçlarını alırlardı.

Çiftçiler ekip biçer ve bunu bazen satar bazen takas ederek geçimlerini sağlarlar, ihtiyaçlarını karşılarlar.

Çiftçilik güzel ancak zor bir meslektir. Özellikle sıcak yaz aylarında ekip biçmek ve hasat etmek gerçekten zordur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çiftçi kelimesi bizlere genellikle toprakla uğraşan toprakta birçok bitkiyi Eken ve yetiştiren ayrıca kullanmış olduğumuz bakliyatlar meyve ve sebzeler ve tüm ürünlerin yetişmesini ve büyümesini soframıza kadar gelmesini sağlayan emektar işçilere söylenilen bir sözcük olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin evimizde yediğimiz domates salatalık patates soğan gibi bütün meyve ve sebzeleri yetiştiren çiftçilerdir bunun yanı sıra bakliyatlar olan kuru fasulye nohut mercimek gibi tüm ürünleri de çiftçiler yetiştirilerek lezzetli yemeklerimize katkı sağladıklarını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.